ترمومتر عقربه‌ای ویکا WIKA

فروش گیج دما یا ترمومترهای آلمانی ویکا در انواع بی‌متال، گازی، تلسکوپی و انبساطی با تضمین اصالت کالا در انواع اتصالات غلاف ثابت، متحرک و کاپیلاری. جهت استعلام قیمت ترمومترهای ویکا با کارشناسان فروش تماس بگیرید.

نیاز به مشاوره دارید ؟ 021-86034106

معرفی انواع گیج دما ویکا Wika:

قسمت بزرگی از تولیدات برند ویکا متعلق به طراحی و ساخت انواع ترمومترها بوده که با نام گیج دما نیز شناخته می‌شود؛ این کمپانی در تولید دو  مدل کلی گیج دمای دیجیتال و گیج دمای آنالوگ فعالیت داشته که محبوب‌ترین و پرکاربردترین آن‌ها در صنعت ایران، نوع آنالوگ یا عقربه‌ای می‌باشد.

ویکا از مشهورترین برندهای تولید گیج دما (ترمومتر) بوده که به ارائه گواهی‌نامه‌های معتبر در تولید و تنوع بسیار محصولات مشهور است، از جمله ترمومترهای صنعتی تولیدی این شرکت می‌توان به ترمومترهای بی‌متال یا دو کویل، ترمومترهای گازی، الکلی، انبساطی و ترمومترهای تلسکوپسی اشاره کرد. از انواع گواهینامه‌ها و استانداردهای موجود برای گیج‌های دمای ویکا میتوان به، گواهی‌های EX برای استفاده در سنجش دمای گازهای قابل اشتعال و انفجار و همچنین استاندارد EN 13190 اشاره کرد.

برند ویکا برای استفاده از گیج‌های دما در شرایط مختلف، آپشن‌های فراوانی از جمله سایز صفحه‌های مختلف، رنج‌های دمایی گوناگون و همچنین طول و قطر متفاوت stemها را ، برای کاربر فراهم کرده است. در این ترمومترها از آلیاژهایی مانند برنج، مس، استنلس استیل 304 و 316L در ساخت بخش‌های کیس، رینگ ، Stem و … استفاده می‌شود. از دیگر امکانات آن‌ها به قابلیت پرشدن با روغن می‌توان اشاره نمود که در فرآیندهای همراه با لرزش و تکان‌های شدید، بسیار کارآمد بوده و خوانش دقیق را تضمین و تسهیل می‌نماید.

شما می‌توانید برای مشاوره و خرید انواع ترمومترهای صنعتی با کارشناسان ما در تماس باشید.

ترمومتر عقربه‌ای (گیج دما آنالوگ) ویکا:

منظور از گیج دمای آنالوگ یا عقربه‌ای ویکا، آن دسته از گیج‌هایی است که بدون نیاز به منبع نیرو یا انرژی الکتریکی، امکان اندازه‌گیری دما را بصورت کاملا مکانیکی دارا هستند. البته تفاوت‌هایی میان انواع گیج‌های آنالوگ وجود دارد که برای انتخاب نوع ترمومتر و اندازه‌گیری دما باید ابتدا به چند فاکتور  مهم ( محدوده دما، سیالات مورد اندازه‌گیری، سرعت در خوانش و دقت) توجه شود و سپس نوع گیج دما با توجه به شرایط انتخاب شود.

دسته‌بندی دما‌سنج‌های عقربه‌ای تولید ویکا:

کمپانی ویکا ترمومترهای خود را در انواع دما‌سنج‌های بی‌متال(دو فلزی)، گازی، تلسکوپی و انبساطی ارائه می‌کند. این تجهیزات با عملکردهای متفاوت و مدل‌های متنوع تولید شده تا پاسخگوی انواع نیازهای مشتریان باشد. در ادامه به معرفی و توضیح مختصری درمورد انواع گیج دماهای آنالوگ ویکا میپردازیم:

ترمومتر بی‌متال ویکا (گیج دما دو فلزی Wika):

ترمومترهای بی‌متال ویکا در Stem گیج خود، از دو فلز متفاوت در کنار یکدیگر با درجه‌های حرارتی مختلف استفاده کرده که در سرما به یک جهت و در گرما به جهت مخالف خم می‌شوند. این تغییر شکل مکانیکی نوارهای فلزی، از طریق یک شفت به عقربه نشانگر منتقل شده و دما را نمایش می‌دهد. در این دسته از ترمومترهای بی‌متال ویکا، می‌توان به مدل‌های (TG58sa – TG54 – 55 – S55 -R55 – A55 – A52 – R52 – A43) اشاره نمود.

مزایا و معایب گیج دما‌سنج بی‌متال ویکا:

سری بی‌متال (دوفلزی) گیج‌های دمای ویکا از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه هستند، نسبت به تغییرات محیط حساس نبوده و دمای خودشان تغییری پیدا نمی‌کند. اما از معایب این ترمومترها می‌توان به  نمایش کند دما، محدوده اندازه‌گیری کم و عدم امکان استفاده دور از محیط اشاره نمود. امکان انتخاب‌های زیادی برای نحوه اتصال در این سری وجود دارد که شامل: کانکشن‌های ثابت از زیر، کانکشن با غلاف، کانکشن از پشت و اتصال تلسکوپی یا every angle که امکان تغییر زاویه و چرخش سریع گیج را فراهم می‌کند، می‌شود.

نمونه ترمومتر بی‌متال یا دو فلزی ویکا

ترمومتر گازی ویکا (گیج دمای گازی Wika):

در این نوع از ترمومترها، داخل لوله متصل به صفحه نمایش با یک گاز بی‌اثر پر می‌شود و تغییرات حرارت به نسبت انبساط این گاز اندازه‌گیری خواهدشد. برای درک بیشتر و چگونگی انجام این فرآیند بد نیست به یکی از قوانین ترمودینامیک مراجعه کنیم:

بر طبق قانون شارل هنگامی که حجم گاز ثابت و ذرات گاز حرارت می‌بینند، به دلیل افزایش انرژی جنبشی مولکول‌های گاز؛ حجم افزایش پیدا می‌کند. رابطه بین دما و حجم گاز مسقیم  است و  در نتیجه با افزایش یا کاهش دما، گاز منبسط یا منقبض شده و امکان خوانش دما برای ما ممکن خواهد بود. باید در نظر داشت که این نوع به نسبت مدل‌های دیگر قیمت بالاتری داشته و دمای محیط فرآیند نیز بر روی آنها اثر گذار است اما به طبع، مزایای بیشتری نسبت به هم‌نوعان خود خواهد داشت. مزیت‌های این ترمومترها شامل: محدوده اندازه‌گیری وسیع، دقت بالا، استفاده از راه دور، سرعت بالای اندازه‌گیری و امکان استفاده بصورت روغنی می‌باشد. مدل TGU73.100 از ترمومترهای گازی ویکا نیز شامل این دسته می‌شود.

نمونه ترمومتر بی‌متال یا دو فلزی ویکا

گیج دما‌سنج انبساطی ویکا:

این نوع از ترمومترها از ابتدایی‌ترین و در عین حال معروف‌ترین‌های دماسنج‌ها می‌باشند. هرچند که در گذشته از جیوه برای ترمومترهای انبساطی استفاده می‌کردند، اما امروزه استفاده از جیوه در بسیاری از کشورها منسوخ شده است. استفاده از جیوه به این دلیل بود که تغییرات دما منجر به انبساط و جابه‌جایی آن در لوله دماسنج میشد، اما امروزه به دلایل حفاظت محیط زیست و سمی بودن این ماده، از روش‌ها و مواد جایگزین دیگری نظیر نیتروژن مایع یا گازهای بی‌اثر استفاده می‌شود. بطور مثال مدل‌های IFC و 70 ویکا از جمله ترمومترهای انبساطی این شرکت محسوب می‌شوند.

فاکتورهای مهم در هنگام خرید ترمومتر ویکا:

همانگونه که در مطالب فوق ذکر شد، کمپانی ویکا گیج دما(ترمومتر)های گوناگونی ارائه کرده که در انتخاب آنها باید نوع نیاز و شرایط محیطی توسط کاربر به دقت سنجیده شود. در هنگام انتخاب ترمومترهای ویکا به موارد زیر دقت کنید:


قیمت ترمومتر ویکا:

با توجه به نوسانات نرخ ارز و تنوع بالای ترمومترهای تولیدی برند ویکا، جهت دریافت لیست قیمت با بخش فروش در ارتباط باشید.