مشاهده و خرید انواع گیج دما ویکا یا ترمومتر ویکا wika

گیج دما ویکا

در تمام صنایع، به منظور کنترل و سنجش دما از تجهیزات مختلفی استفاده می‌شود. گیج دما ویکا، یک محصول آلمانی که در انواع مدل‌های غلاف ثابت، تلسکوپی، بی‌متال و … وجود دارد، بدون شک یکی از پرکاربردترین ابزارهای این صنعت به شمار می‌رود.

نیاز به مشاوره دارید ؟ 021-86034106
دقیق سو
یاسمن جواهریان
7 دقیقه

سنجشی اصولی با گیج دما ویکا

ویکا از مشهورترین برندهای تولیدکننده گیج دما (ترمومتر) بوده که به ارائه گواهی‌نامه‌های معتبر و تنوع بسیار محصولات مشهور است، از جمله ترمومترهای صنعتی این شرکت می‌توان به ترمومترهای بی‌متال یا دو کویل، ترمومترهای گازی، الکلی، انبساطی و گیج دما تلسکوپی ویکا اشاره کرد.

سهم عظیمی از این کارخانه متعلق به طراحی و ساخت انواع تجهیزات سنجش دما بوده که با نام ترمومتر ویکا نیز شناخته می‌شوند؛ این کمپانی در تولید دو  مدل کلی دیجیتال و آنالوگ فعالیت دارد که محبوب‌ترین و پرکاربردترین آن‌ها در صنعت ایران، نوع آنالوگ یا عقربه‌ای است.

 قیمت گیج دما ویکا

از آنجایی که محصولات برند wika عموما از استیل ساخته می‌شوند و مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می‌دهند، معمولا قیمت‌های بالاتری به نسبت رقیبان چینی یا ترکیه‌ای خود دارند. از طرفی با توجه به نوسانات نرخ ارز و تنوع بالای این محصولات، جهت دریافت لیست قیمت با بخش فروش در ارتباط باشید.

 

گیج دما ویکا تمام استیل

 

 

انواع گیج‌های دما ویکا

منظور از گیج دمای آنالوگ، آن دسته از گیج‌هایی هستند که بدون نیاز به منبع نیرو یا انرژی الکتریکی امکان اندازه‌گیری دما را بصورت کاملا مکانیکی دارند. البته تفاوت‌هایی میان انواع گیج‌های آنالوگ وجود دارد که برای انتخاب نوع ترمومتر و اندازه‌گیری دما باید ابتدا به چند فاکتور  مهم مثل ( محدوده دما، سیالات مورد اندازه‌گیری، سرعت در خوانش و دقت) توجه شود و سپس نوع محصول با توجه به شرایط انتخاب شود.

کمپانی ویکا ترمومترهای خود را در انواع دما‌سنج‌های بی‌متال(دو فلزی)، گازی، تلسکوپی و انبساطی ارائه می‌کند. این تجهیزات با عملکردهای متفاوت و مدل‌های متنوع تولید شده تا پاسخگوی انواع نیازهای مشتریان باشد. در ادامه به معرفی و توضیح مختصری درمورد انواع گیج دماهای آنالوگ ویکا میپردازیم:

    1. گیج دما WIKA بی‌متال

ترمومترهای بی‌متال ویکا در Stem گیج خود، از دو فلز متفاوت در کنار یکدیگر با درجه‌های حرارتی مختلف استفاده کرده که در سرما به یک جهت و در گرما به جهت مخالف خم می‌شوند. این تغییر شکل مکانیکی نوارهای فلزی، از طریق یک شفت به عقربه نشانگر منتقل شده و دما را نمایش می‌دهد. در این دسته از ترمومترهای بی‌متال ویکا، می‌توان به مدل‌های (TG54، TG53، S55، A52، R52، A43) اشاره نمود.

 

گیج دما WIKA بی‌متال

 

 

مزایا و معایب دماسنج‌های بی‌متال

سری بی‌متال (دوفلزی) ویکا از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه هستند، نسبت به تغییرات محیط حساس نبوده و دمای خودشان تغییری پیدا نمی‌کند. اما از معایب این ترمومترها می‌توان به نمایش کند دما، محدوده اندازه‌گیری کم و عدم امکان استفاده دور از محیط اشاره نمود. امکان انتخاب‌های زیادی برای نحوه اتصال در این سری وجود دارد که شامل: کانکشن‌های ثابت از زیر، کانکشن با غلاف، کانکشن از پشت و اتصال تلسکوپی یا every angle که امکان تغییر زاویه و چرخش سریع گیج را فراهم می‌کند، می‌شود.

 

گیج دما WIKA گازی

 

 

    2. گیج دما WIKA گازی

در این مدل داخل لوله متصل به صفحه نمایش با یک گاز بی‌اثر پر می‌شود و تغییرات حرارت به نسبت انبساط این گاز اندازه‌گیری خواهدشد. برای درک بیشتر و چگونگی انجام این فرآیند بد نیست به یکی از قوانین ترمودینامیک مراجعه کنیم:

بر طبق قانون شارل هنگامی که حجم گاز ثابت و ذرات گاز حرارت می‌بینند، به دلیل افزایش انرژی جنبشی مولکول‌های گاز؛ حجم افزایش پیدا می‌کند. رابطه بین دما و حجم گاز مسقیم  است و  در نتیجه با افزایش یا کاهش دما، گاز منبسط یا منقبض شده و امکان خوانش دما برای ما ممکن خواهد بود. باید در نظر داشت که این نوع به نسبت مدل‌های دیگر قیمت بالاتری داشته و دمای محیط فرآیند نیز بر روی آنها اثر گذار است اما به طبع، مزایای بیشتری نسبت به هم‌نوعان خود خواهد داشت. مزیت‌های این ترمومترها شامل: محدوده اندازه‌گیری وسیع، دقت بالا، استفاده از راه دور، سرعت بالای اندازه‌گیری و امکان استفاده بصورت روغنی می‌باشد. مدل TGU73.100 از ترمومترهای گازی ویکا نیز شامل این دسته می‌شود.

 

  3. دماسنج انبساطی ویکا

این نوع از ترمومترها از ابتدایی‌ترین و در عین حال معروف‌ترین‌های دماسنج‌ها می‌باشند. هرچند که در گذشته از جیوه برای ترمومترهای انبساطی استفاده می‌کردند، اما امروزه استفاده از جیوه در بسیاری از کشورها منسوخ شده است. استفاده از جیوه به این دلیل بود که تغییرات دما منجر به انبساط و جابه‌جایی آن در لوله دماسنج میشد، اما امروزه به دلایل حفاظت محیط زیست و سمی بودن این ماده، از روش‌ها و مواد جایگزین دیگری نظیر نیتروژن مایع یا گازهای بی‌اثر استفاده می‌شود. بطور مثال مدل‌ IFC ویکا از جمله ترمومترهای انبساطی این شرکت محسوب می‌شود.

نکات مهم خرید گیج دما ویکا

نتیجه‌گیری:

برند ویکا برای استفاده از گیج‌های دما در شرایط مختلف، آپشن‌های فراوانی از جمله سایز صفحه‌های مختلف، رنج‌های دمایی گوناگون و همچنین طول و قطر متفاوت stemها را ، برای کاربر فراهم کرده است. در این ترمومترها از آلیاژهایی مانند برنج، مس، استنلس استیل 304 و 316L در ساخت بخش‌های کیس، رینگ ، Stem و … استفاده می‌شود. از دیگر امکانات آن‌ها به قابلیت پرشدن با روغن می‌توان اشاره نمود که در فرآیندهای همراه با لرزش و تکان‌های شدید، بسیار کارآمد بوده و خوانش دقیق را تضمین و تسهیل می‌نماید.

شما می‌توانید برای مشاوره، خرید و اطلاع از  قیمت گیج دما ویکا با کارشناسان ما در دقیق صنعت اوپاتان در تماس باشید.

اشتراک گذاری: