انواع گیج دما سنج یا ترمومترهای عقربه‌ای با رنج ها و کاربردهای مختلف از برندهای معتبر را در اینجا میتوانید مشاهده کنید

گیج دما

گیج دما یا ترمومتر عقربه‌ای یکی از تجهیزات مهم در عملیات سنجش و اندازه‌گیری دما است که در انواع مختلفی تولید و طراحی می‌شود. برای مشاوره فنی و اطلاع از قیمت گیج دما با کارشناسان دقیق صنعت اوپاتان در تماس باشید.

نیاز به مشاوره دارید ؟ 021-86034106
دقیق سو
یاسمن جواهریان
7 دقیقه

گیج دما عقربه ای

گیج دما، ابزاری است که دمای محیط یا ماده‌ای را اندازه‌گیری می‌کند. این ابزار معمولاً شامل حسگرهای حرارتی مختلفی است که تغییرات دما را با توجه به نیاز سیستم به روش‌های مختلفی اندازه‌گیری می‌کنند. گیج‌های دما در صنایع مختلف برای کنترل و نظارت بر دما، از پزشکی تا صنعت، به کار می‌روند و جزء ثابتی از سیستم‌‌های سنجش در پالایشگاه ، پتروشیمی ، نیروگاه و دیگر صنایع مانند تولیدی‌ها و آزمایشگاه‌ها می‌باشند.گیج ‌های دما نیازی به استفاده از سیستم‌های الکتریکی ندارند و این خود یک مزیت برای آنها محسوب می‌شود، زیرا امکان استفاده در شرایط خیلی خاص (فضای باز، محیط‌های مرطوب، حرارت بسیار بالا و… ) را فراهم می‌کنند.

خرید گیج دما

برای خرید گیج دما، نکاتی را باید در نظر بگیرید که با رعایت آنها می‌توانید بهترین ابزار جهت سنجش دمای فرآیند را انتخاب کنید.

تعیین کنید که نوع گیج دمایی که نیاز دارید (مانند RTD، ترموکوپل، یا انبساطی) با نیازها و کاربردهای شما هماهنگ باشد.

با توجه به تفاوت در نوع سنسور گیج دما، رنج‌های گوناگونی ارائه می‌شود. پس حتما محدوده دمایی مورد نیازتان را بررسی کنید و  سپس گیج با محدوده مناسب را انتخاب کنید.

بسته به دقت مورد نیاز فرآیند خود، گیج با دقت مناسب را انتخاب کنید.

انتخاب و تهیه ترمومتر عقربه‌ای از برندهای معتبر، یکی از گزینه‌هایی است که طول عمر دستگاه شما را تضمین خواهد کرد. یکی از پرطرفدارترین گزینه‌ها در ایران برای انتخاب گیج دما ویکا است.

گیج اندازه‌گیری دما

تمام مدل‌های آنالوگ گیج‌ها به صورت مکانیکی و بدون نیاز به برق یا باطری کار می‌کنند، دما سنجیده و توسط عقربه نشانگر روی صفحه اعلام می‌شود. عملکرد گیج‌های آنالوگ به این صورت است که ماده یا حسگر حساس به حرارت در داخل stem قرار گرفته، با افزایش یا کاهش دما ماده منقبض یا منبسط شده و دما نشان داده می‌شود.این اتفاق بر اساس موقعیت و خواص اجزای فلزی کوچک در سنسور ، نشانگر ابزار را به طور فیزیکی تغییر می‌دهد. سوزن شماره گیری تنظیم شده است ، تا این تغییرات را به عنوان یک مقدار عددی نمایش دهد. البته گیج‌ دما آنالوگ انواع مختلفی دارد که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم:

 انواع گیج‌ دما عقربه‌ای

ترمومتر دوفلزی (Bimetal)

این نوع از ترمومترها با اتصال دو نوار فلزی با جنس مختلف که از دو ضریب انبساط متفاوت هستند، ساخته شده است. زمانی که ترمومتر گرم شود، آن فلزی که زودتر منبسط می‌شود افزایش طول پیدا می‌کند و فلز دیگر به دلیل ثابت بودن در همان طول قبلی باعث ایجاد یک انحنا در نوار بی‌متال می‌شود. با استفاده از اندازه‌گیری این انحنا، دما اندازه‌گیری می‌شود. از محاسن این نوع می‌توان به قیمت پایین، نیاز به نگهداری جزئی، دوام بالا و امکان استفاده به صورت روغنی  اشاره کرد.

 

گیج دما با غلاف ثابت

 

ترمومتر مقاومتی (resistance thermometer)

دماسنج مقاومتی با استفاده از مقاومت الکتریکی دما را اندازه‌گیری می‌کند. اگر دما تغییر کند، مقاومت الکتریکی  در سنسور طبق یک منحنی مشخص تعریف شده کاهش یا افزایش می‌یابد. این نوع سنسورها به RTD معروف می‌باشند. برای اینکه  مقاومت الکتریکی فلز را افزایش دهند، آن را به صورت یک سیم‌پیچ در میاورند تا طول آن افزایش پیدا کند. همچنین برای جلوگیری از تماس سیال با سنسور آن را داخل یک لوله قرار می‌دهند تا اندازه‌گیری دما انجام شود. پر کاربردترین فلز در این حوزه و مناسب برای ساخت RTD، فلز پلاتین می‌باشد که در 0°C  مقاومتی برابر 100 Ω از خود نشان می‌دهد. در حالت اقتصادی‌تر از فلز نیکل به جای پلاتین استفاده می‌شود.

ترمومترهای گازی (Gas-actuated)

می‌توان گفت که ترمومترهای گازی از جدیدترین‌ تکنولوژی‌های حوزه اندازه‌گیری دما هستند و مزایای زیادی نسبت به رقبای خود دارند. عملکرد این سیستم به این صورت است که داخل لوله ترمومتر از یک گاز نجیب یا بی‌اثر ( گازهایی که با مواد دیگر واکنش پذیری ندارند) پر شده و تغییرات دمایی بر اساس انبساط یا انقباض گاز داخل لوله که معمولا هلیوم است، سنجیده می‌شود. بر طبق قانون شارل در یک فشار ثابت، حجم یک گاز با دمای آن رابطه مستقیم دارد و این بدان معناست که زمانی که ترمومتر حرارت ببیند، انرژی جنبشی مولکول‌های گاز افزایش پیدا می‌کند و منبسط می‌شوند پس حرارت دمایی بالا را نمایش می‌دهد و در حالت عکس یعنی زمانی که محدوده دمای پایین مورد اندازه‌گیری باشد، جنبش مولکول‌ها کم شده، منقبض می‌شوند و با کاهش فشار دما گزارش خواهد شد.

همانطور که گفته شد این روش مزیت‌هایی داشته که نسبت به دیگر  مدل‌های گیج دما برتری پیدا می‌کند، این محاسن شامل :

  1. استفاده از گیج به صورت روغنی برای جلوگیری از لرزش عقربه حین قرائت
  2. امکان خوانش سریع دما به دلیل تغییر سریع فشار در سیستم بسته‌ی ترمومترگازی
  3. رنج اندازه‌گیری وسیع  4. قابل استفاده در فاصله 60 متری از سیال

 

گیج دما گازی

 

البته باید در نظر داشت که این مدل هم مانند دیگر مدل‌ها دارای معایبی می‌باشد. عیب این روش احتمال تاثیرگذاشتن دمای محیط بر روی ترمومتر است.

ترمومترهای انبساطی (Expansion)

این نوع از حسگرهای دما از انواع بسیار ابتدایی و از طرفی ساده گیج‌های دما بوده و علاوه بر مقرون به صرفه بودنشان، استفاده و نگهداری از آنها نیز بسیار آسان است. عملکرد کار در این ترمومترها به این صورت است که یک سیال با ضریب انبساط بالا که حساسیت زیادی نسبت به تغییرات دمایی دارد، انتخاب می‌شود و داخل گیج تزریق می‌شود، آنگاه با افزایش یا کاهش دما این سیال حرکت کرده و دما نمایش داده می‌شود. در گذشته جیوه از معروفترین مواد برای انتخاب و ساخت دماسنج بوده اما امروزه به دلیل سمی بودن جیوه استفاده از آن منسوخ شده و جایگزین آن موادی نظیر، الکل، نفت سفید، تولوئن و غیره می‌باشد.

سنسور گیج دما

سنسور گیج دما، یک نوع حسگر حرارتی است که برای اندازه‌گیری دما در محیط‌های مختلف استفاده می‌شود. این سنسورها از انواع مختلفی بر اساس اصول فیزیکی مختلف ساخته می‌شوند، اما هدف اصلی آنها اندازه‌گیری دقیق دما است.

سنسور گیج دما با اندازه‌گیری تغییرات فیزیکی در واحد حرارت، اطلاعات لازم را فراهم کرده و برای کنترل دما در صنایع مختلف، از پزشکی گرفته تا خودروسازی، به کار می‌روند.

قیمت گیج دما عقربه‌ای

قیمت ترمومتر عقربه‌ای معمولاً به عوامل مختلفی بستگی دارد که شامل نوع گیج، محدوده اندازه‌گیری، دقت، مواد ساخت، برند، و بازار مقصد می‌شود. همچنین، تنوع در مدل‌ها و توابع مختلف نیز تأثیرگذار است.

گیج دما پکنز از ترمومترهای صنعتی با قیمتی مناسب‌تر از ویکا، یکی از گزینه‌های مناسب برای انتخاب صنعتگران می‌باشد.

نتیجه‌گیری

در این مطلب با معرفی و نحوه عملکرد و چگونگی ساز و کار ترمومتر یا گیج‌های دما آشنا شدیم. برای انتخاب ترمومتر مناسب فرآیند خود باید به دقت نکاتی بررسی شود تا کارآمدترین گزینه برای عملیات برگزیده شود تا بهترین راندمان و نتیجه را به شما بدهد. برای مشاوره بیشتر، قیمت گیج دما عقربه ای و خرید با ما در تماس باشید.

اشتراک گذاری: