گیج دما؛ ترمومتر عقربه ای

فروش گیج‌های دما (ترمومتر عقربه‌ای) در انواع بی‌متال، گازی، انبساطی از برترین برندها با انواع اتصالات غلاف ثابت، متحرک (تلسکوپی) و کاپیلاری در دقیق صنعت اوپاتان.

نیاز به مشاوره دارید ؟ 021-86034106

پارامترهای مهم در خرید گیج دما:

انتخاب بهترین گزینه با توجه به نیازهایمان؛

هدف از نوشتار این مطلب ارائه مقدمه‌ای  واضح و جامع برای شناخت و انتخاب گیج‌های اندازه‌گیری دما است. در ادامه مطلب، با کاربرد انواع گیج دما و نحوه عملکردشان آشنا خواهید شد و در نهایت می‌توانید انواع ترمومتر، با برندهای معتبر جهانی را از دقیق صنعت تهیه کنید.

گیج دما چیست و چه کاربردهایی دارد؟

گیج دما یا ترمومتر یکی از اصلی‌ترین تجهیزات اندازه‌گیری دمای سیالات هستند که در تمام خطوط تولید و صنایع مختلف به چشم می‌خورند. این دماسنج‌های صنعتی به لحاظ عملکرد در دو نوع گیج دما آنالوگ و گیج دما دیجیتال تولید می‌شوند. گیج‌های دما در طرح‌ها و انواع مختلفی وجود دارند که هر کدام برای کاربردهای خاصی مناسب هستند. آنها معمولا در محیط‌های صنعتی، آزمایشگاه‌ها، آشپزخانه‌ها و حتی برای نظارت بر دمای بیرون استفاده می‌شوند.

گیج دمای آنالوگ (ترمومتر عقربه‌ای):

گیج دمای عقربه‌ای یا ترمومترهای آنالوگ در حقیقت دماسنج‌های صنعتی با ماکنیزم مکانیکی هستند که به دلیل سهولت استفاده و دقت قابل اطمینان، همچنان بعد از دهه‌ها مورد علاقه بسیاری است. سادگی و دوام ترمومترهای آنالوگ آنها را به انتخابی محبوب در محیط‌های صنعتی تبدیل کرده است.

نحوه عملکرد گیج دما عقربه ای:

اصل کار گیج دما ( ترمومتر آنالوگ) بر اساس انبساط و انقباض یک ماده در پاسخ به تغییرات دما است. آنها از یک حسگر دما، محدوده رنجی، یک عقربه و صفحه مدرج برای نمایش دما تشکیل شده‌اند. برخلاف ترمومترهای دیجیتال که به سنسورها و نمایشگرهای الکتریکی متکی هستند، ترمومترهای آنالوگ با یک رویکرد مکانیکی کلاسیک و بدون نیاز به برق یا باتری کار می‌کنند. بطور ساده بگوییم: با تغییرات دما، حسگر گیج تغییر شکل داده و این انرژی مکانیکی از طریق اتصالات وابسته منجر به حرکت عقربه می‌شود تا تغییرات دما را به عنوان یک مقدار عددی نمایش دهد.

انواع گیج دمای عقربه‌ای:

گیج‌های دما (ترمومترهای عقربه‌ای) را می‌توان بر اساس طراحی و عملکردشان به انواغ مختلفی دسته بندی کرد. سه نوع اصلی از این گیج‌های دما عبارتند از: ترمومترهای بی‌متال، ترمومترهای گازی، ترمومترهای انبساطی.

گیج دمای بی متال: نحوه کار و مزایای آنها

این نوع از گیج‌های دما رایج‌ترین نوع ترمومترهای آنالوگ بوده که که با اتصال دو نوار فلزی با جنس مختلف که از دو ضریب انبساط حرارتی متفاوت هستند، ساخته شده است. زمانی که ترمومتر گرم شود، آن فلزی که زودتر منبسط می‌شود افزایش طول پیدا می‌کند و فلز دیگر به دلیل ثابت بودن در همان طول قبلی باعث ایجاد یک انحنا در نوار بی‌متال می‌شود. با استفاده از اندازه‌گیری این انحنا، دما اندازه‌گیری می‌شود.

ساختار گیج دما عقربه‌ای بی متال

مزایای ترمومترهای عقربه‌ای بی‌متال:

ترمومترهای گازی: ویژگی‌ها و معایب

دماسنج‌های گازی از یک لوله پر از گاز به عنوان حسگر دما استفاده می‌کنند. داخل لوله ترمومتر از یک گاز نجیب یا بی‌اثر ( گازهایی که با مواد دیگر واکنش پذیری ندارند) پر شده و تغییرات دمایی بر اساس انبساط یا انقباض گاز داخل لوله که معمولا هلیوم است، سنجیده می‌شود. بر طبق قانون شارل در یک فشار ثابت، حجم یک گاز با دمای آن رابطه مستقیم دارد و زمانی که ترمومتر حرارت ببیند، انرژی جنبشی مولکول‌های گاز افزایش پیدا کرده و منبسط می‌شوند پس حرارت دمایی بالا را نمایش می‌دهد و در حالت عکس یعنی زمانی که محدوده دمای پایین مورد اندازه‌گیری باشد، جنبش مولکول‌ها کم شده، منقبض می‌شوند و عقربه دمای پایین را بر روی صفحه نمایش خواهد داد.

نمونه گیج دما گازی یا گیج دنباله‌دار به همراه اتصال کاپیلاری

مزایا و معایب ترمومترهای گازی:

این دماسنج‌های گازی معمولا در پالایشگاه‌های نفت، کارخانه شیمیایی و سیسستم‌های HVAC استفاده می‌شوند. اما باید درنظر داشت که این مدل هم مانند دیگر مدل‌ها دارای معایبی می‌باشد. عیب این ترمومترها، احتمال تاثیر گذاشتن دمای محیط بر روی ترمومتر است.

گیج دما انبساطی (Expansion):

این نوع از حسگرهای دما از انواع بسیار ابتدایی و ساده گیج‌های دما بوده که علاوه بر مقرون به صرفه بودنشان، استفاده و نگهداری از آنها نیز بسیار آسان است. عملکرد کار در این ترمومترها به این صورت است که یک سیال با ضریب انبساط بالا که حساسیت زیادی نسبت به تغییرات دمایی دارد، انتخاب می‌شود و داخل گیج تزریق می‌شود، آنگاه با افزایش یا کاهش دما این سیال حرکت کرده و دما نمایش داده می‌شود. در گذشته جیوه از معروفترین مواد برای انتخاب و ساخت دماسنج بوده اما امروزه به دلیل سمی بودن جیوه استفاده از آن منسوخ شده و جایگزین آن موادی نظیر، الکل، نفت سفید، تولوئن و غیره می‌باشد.

گیج دما دیجیتال

دماسنج‌های دیجیتال معمولا اعداد قرائت شده خود را بر روی یک صفحه نمایشگر LCD به صورت دیجیتال نمایش می‌دهند. نحوه اندازه‌گیری در این مدل معمولا با استفاده از یک پروب که مستقیما به بدنه دستگاه متصل است، انجام می‌شود. از این مدل برای اندازه‌گیری‎های خانگی یا جنرال مثلا در مصارف آشپزی و بدست آورن درجه حرارت غذا استفاده می‌شود. بعد از یکنواخت کردن سیال، بیش از نیمی از حسگر پروب را وارد مرکز سیال کرده و بعد از گذشت چند ثانیه درجه حرارت قابل خوانش است.

نمونه گیج دمای دیجیتال همراه با حسگر پروب

پروب چیست؟ همانطور که در تصویر مشخص است، پروب اتصال میله‌ای است که برای تماس با ماده قابل اندازه‌گیری طراحی شده است. انواع مختلفی از ترمومترهای پروبی را می‌توان برای بررسی دمای سطح، دمای سیال و غوطه‌وری در سیال استفاده کرد. آنها اغلب جدا از دستگاه اصلی اندازه‌گیری دما هستند و به عنوان لوازم جانبی متصل می‌شوند. پروب‌های ترمیستور معمولا از فولاد ضدزنگ ساخته می‌شوند.

نحوه اتصال سنسور به گیج‌های دما:

سنسورهای گیج دما یا بصورت مستقیم به گیج وصل شده‌اند و یا توسط یک رابط بنام کاپیلاری به گیج متصل می‌شوند.

گیج دما با اتصال کاپیلاری:

کاپیلاری رابط بین سنسور و گیج دما است که در محیطهای صنعتی خشن با درجه حرارت بالا و یا محیطهایی که نیاز به خوانش دما دور از محل اندازه‌گیری سیال است، استفاه می‌شود. گیج‌هایی با این اتصال را، گیج‌های کاپیلاری یا گیج دما دنباله‌دار می‌نامند. باید خاطر نشان کرد که در صورت عدم نیاز به اتصال کاپیلاری (دنباله) هیچ مشکلی در فرآیند اندازه‌گیری بوجود نخواهد آمد.

گیج دما با اتصال مستقیم:

گیج‌های دما که از کاپیلاری استفاده نمی‌کنند، توسط لوله‌ای به نام Stem که سنسور در آن قرار گرفته است بصورت مستقیم به گیج دما متصل شده و نحوه اتصال آنها به دو نوع غلاف ثابت (غلاف از زیر یا از پشت) و متحرک یا تلسکوپی (Every angle) تقسیم می‌شوند. در ترمومترهای با اتصال تلسکوپی اپراتور توانایی تنظیم صفحه‌ی گیج در زوایای مختلف را برحسب نیاز و شرایط محیطی دارد.

بسیاری از کمپانی‌ها برای سهولت در استفاده از گیج‌های دما بدون کاپیلاری، بر روی Stemهای خود، اتصالی معروف به adjustable fitting قرار می‌دهند تا با کمک و بالا و پایین کردن آن روی stem، امکان بهره‌گیری از گیج با طول‌های مختلف نسبت به شرایط متفاوت به وجود آید.

نمونه گیج دما یا ترمومتر عقربه‌ای با اتصال مستقیم از زیر

عوامل کلیدی در انتخاب گیج دما:

هنگام انتخاب یک ترمومتر عقربه‌ای، فاکتورهای مختلفی را باید در نظر بگیرید تا مطمئن شوید که بهترین گزینه را برای نیازهای خود انتخاب می‌کنید. در اینجا چند نکته کلیدی را باید در نظر داشت:

نکات نگهداری و مراقبت از ترمومترهای عقربه‌ای

برای اطمینان از طول عمر و دقت ترمومتر آنالوگ خود، نگهداری و مراقبت مناسب ضروری است. در اینجا چند نکته برای حفظ ترمومتر خود در شرایط مطلوب وجود دارد:

برترین برندهای گیج دما:

وقتی صحبت از گیج‌های دما می‌شود، برندهای معتبر زیادی وجود دارد، اما برخی مناسب‌تر و در بازار ایران محبوب‌تر می‌باشند:

نتیجه‌گیری: یافتن گیج دما مناسب برای نیازهای شما

در این نوشتار با انواع مختلف ترمومتر یا گیج دما، نحوه عملکرد و عواملی که در هنگام خرید باید در نظر گرفت آشنا شدیم. در نظر داشته باشید که دقت، استحکام و سهولت استفاده را در اولویت قرار دهید. برای مشاوره بیشتر و خرید با ما در تماس باشید.