ترانسمیتر فشار یوکوگاوا

نیاز به مشاوره دارید ؟ 021-86034106

کمپانی یوکوگاوا فعالیت خود را از کجا آغاز کرد؟

یوکوگاوا در ابتدای امر فعالیت خود را در ژاپن – توکیو و در سال 1915 آغاز کرد. با گذشت زمان، افزایش مشتریان و توسعه کسب کار خود، حالا شرکت اصلی این کمپانی در هیوستون آمریکا قرار دارد. تولیدات این کمپانی بزرگ در زمینه طراحی و ارائه محصولات ابزار دقیق و اندازه‌گیری فشار، دما و سطح بسیار مشهور و پرطرفدار است.

چرا ترانسمیتر یوکوگاوا کیفیتی متمایز از رقیبان خود دارد؟

ترانسمیتر فشار یوکوگاوا علاوه بر دقت بسیار بالا در اعلام نتایج و قابل اعتماد بودن مجهز به تکنولوژی یا فناوری خاصی هستند که آنها را نسبت به دیگر رقیبان خود در این عرصه متمایز  می‌کند. ترانسمیتر yokogawa دارای سنسور DPharp هستند که تنها توسط همین کمپانی ارائه می‌شود و از طرفی کمپانی مدعی است که با این تکنولوژی بسیاری از خطاهای رایج از بین رفته و همچنین عملکرد و راندمان دستگاه بسیار پیشرفت کرده‌است.

عملکرد کلی سنجش و ساختار ترانسمیتر yokogawa

در تمام ترانسمیترهای فشار وظیفه حس کردن فشار توسط یک دیافراگم انجام می‌شود؛ فشار از طریق پورت‌های ورودی به داخل دیافراگم ایزوله‌کننده رفته و پس از منحرف شدن دیافراگم، این حرکت از طریق مایع پرکننده سیلیکونی که داخل دیافراگم قرار دارد به المان رزونانس منتقل می‌شود. اکثر برندها از سنسور خازن تفاضلی (پیزوالکتریک) به عنوان سنسورهای الکتریکی استفاده می‌کنند اما همانطور که در قسمت بالا گفتیم یوکوگاوا از سنسور DPharp برای سنجش اصلی الکتریکی خود استفاده می‌کند که در ادامه مفصل به توضیح آن خواهیم پرداخت.

البته در ظاهر این دو نوع سنسور به هم شباهت زیادی دارند، در داخل یک کپسول قرار گرفته‌اند و برای محافظت از رزونانس‌کننده‌ها در برابر سیالات خورنده از مایع پرکننده(معمولا سیلیکون) استفاده می‌شود، اما با در نظرگیری نتایج این دو عنصر به تفاوت آنها پی خواهیم برد.

انواع ترانسمیتر فشار Yokogawa

همانند دیگر برندهای فعال در این حوزه، برای سه فشار گیج، مطلق و اختلاف فشار به صورت اختصاصی ترانسمیتر ساخته شده است. البته باید در نظر گرفت که در برخی از مدل‌ها امکان سنج دو فشار متفاوت یا گاها هر سه فشار ممکن است.

1- ترانسمیتر فشار گیج:

یک ترانسمیتر فشار گیج یا GP فشار فرآیند را با فشار هوای محلی همان نقطه مقایسه می‌کند، آنها دارای پورت‌هایی برای نمونه‌برداری از فشار هوای محیط هستند. زمانی که عدد اعلام شده توسط ترانسمیتر به صورت یک عددد مثبت باشد یعنی فشار اندازه‌گیری شده بیشتر از فشار محیط است، در حالی که یک عدد منفی نشان‌دهنده اندازه‌گیری فشار زیر فشار محیط است.

در چه صنایعی از ترانسمیتر فشار گیج استفاده می‌شود؟

چه مدل‌هایی برای این سری ارائه شده‌است؟

در تقسیم‌بندی ظاهری دو مدل in line و نصب با کمک اتصالات و براکت وجود دارد و در سری‌های موجود برای اندازه‌گیری فشار گیج به صورت برخط شامل EJA530E, EJX530A, EJX630A می‌شود. برای نصب به صورت مستقیم بر روی لوله نیز می‌توان از این سری‌ها EJA430E, EJX430A, EJA440E, EJX440A استفاده کرد. همچنین یک سری دیگر برای این نوع فشار (فشار نسبی) طراحی شده که دیافراگم آن به صورت ریموت قابل استفاده است و شامل کدهای EJA438E, EJX438A می‌باشد.

2- ترانسمیتر اختلاف فشار:

ترانسمیتر دیفرانسیل یوکوگاوا اختلاف بین دو فشار را اندازه‌گیری می‌کند، آنها همانند ترانسمیتر فشارهای گیج دارای دو پورت هستند که دو فشار مختلف را به نسبت هم می‌سنجند البته در این مدل امکان اندازه‌گیری فشار گیج نیز وجود دارد برای اینکار باید ورودی پایین به سمت اتمسفر باز باشد.

موارد کاربرد ترانسمیتر اختلاف فشار یوکوگاوا چیست؟

کدهای ارائه شده برای این خانواده چه مواردی هستند؟

امکان استفاده از این سری به صورت in line  وجود ندارد و تمام مدل‌های این سری به صورت نصب مستقیم با براکت هستند، در این مدل نیز امکان استفاده از دیافراگم به صورت ریموت وجود دارد. حداکثر محدوه رنج این سری برابر با 300 بار است. البته این مقدار بسته به نوع دیافراگم و فلنج احتمال کم یا زیاد شدن دارد.

مدل‌های نصب هم سطح این خانواده برابر با EJA110E, EJX110A, EJA130E, EJX130A, EJA120E, EJX120A  است.

مدل‌های دیافراگم ریموت و نصب مستقیم نیز کدهای EJA118E, EJX118A, EJXC80A, EJAC80E می‌باشند.

3- ترانسمیتر فشار مطلق یا ابسولوت:

ترانسمیترهای فشار مطلق یا AP نسبت به فشار خلاء کامل (فشار صفر مطلق) سنجش خود را انجام می‌دهند. بنابراین ترانسمیترهای AP تحت تاثیر نوسانات فشار اتمسفر قرار نمی‌گیرند. تمام کمیت‌های اعلام شده توسط ترانسمیتر فشار مطلق، مثبت هستند. فرستنده‌های فشار مطلق Yokogawa از فناوری سنسور دیجیتال DPharp استفاده می‌کنند تا خوانش‌های دقیق و قابل اعتماد را با سرعتی بالا دریافت، پردازش و ارائه کنند.

کاربرد ترانسمیتر فشار مطلق زمانی مشخص می‌شود که برای اندازه‌گیری اصلا نباید فشار دیگری مثل یک فشار دوم یا فشار اتمسفر روی کمیت اصلی تاثیر بگذارد. به طور مثال در سنجش آب و هوایی یا در ارتفاع‌های گوناگون که بر روی فشار تاثیر گذار است، از این نوع استفاده می‌شود.

مدل‌های ارائه شده برای اندازه‌گیری فشار مطلق به دلیل دقت بالا و پیچیدگی، محدودتر هستند. برای این سنجش سه حالت نصب in line، نصب با براکت یا به گفته Yokogawa سنتی و ریموت دیافراگم وجود دارد. این کدها شامل EJA310E, EJX310E, EJA510E, EJX510E, EJX610A و نهایتا EJXC81A, EJAC81E (Absolute Pressure Diaphragm Seal) هستند.

چه تفاوتی بین سری EJA و EJX  وجود دارد؟

در دیاگرام ابتدایی این مطلب مشاهده کردید که سری‌های EJA-A مدل‌های قدیمی یا بهتر بگوییم ابتدایی‌تر این برند بودند و برخی امکانات را ارائه نمی‌دهند. در مقابل خانواده EJX-A که با تکنولوژی‌های به روزتر ساخته می‌شوند دارای مزیت‌های بسیاری مانند؛ دقت بالاتر، طول عمر بیشتر، زنگ اخطار، امکان اندازه‌گیری چند متغیر و… هستند.

 آیا امکان استفاده از ترانسمیتر یوکوگاوا به صورت وایرلس وجود دارد؟

بله، جهت استفاده از ترانسمیتر فشار Yokogawa به صورت بی‌سیم باید از سری EJX-B استفاده شود. این سری قدرت بسیار بالایی در زمان پاسخگویی به ثبت رسانده که برابر با 0.5 ثانیه است. همچنین امکان استفاده از این مدل با باتری‌های لیتیومی نیز وجود دارد تا دیگر نیاز به استفاده از سیم‌کشی‌های دست و پا گیر نباشد.

سنسور DPharp چیست؟

DPharp به معنی Differential Pressure high accuracy Resonant pressureکه توسط خود یوکوگاوا اینگونه تشریح شده است. این سنسور شامل دو resonator یا تشدیدکننده که بر روی یک صفحه قرار گرفته است، می‌باشد. دو تشدیدکننده که از متریال‌های مختلف هستند، با ایجاد فشار مرتعش شده و با این ارتعاش ایجاده شده آنها خم می‌شوند، البته هرگز هر دو به یک اندازه مرتعش نمی‌شوند. با ایجاد ارتعاش، یک فرکانس توسط هر کدام از این دو قطعه بدست می‌آید که با استفاده از نمودار‌های مربوطه این فرکانس به سیگنال قابل خوانش تبدیل می‌شود.

چرا DPharp  از سنسور‌های پییزوالکتریک قابل اعتمادتر است؟

دلیل مزیت اصلی ترانسمیتر  DPharp نسبت به دیگر سنسورها این است که مستقیما یک سیگنال دیجیتال خروجی را ارائه می‌کند و نیاز تبدیل آنالوگ به دیجیتال را از بین می‌برد و عملکرد را بهبود می‌بخشد، اما دیگر سنسورها قبل از پردازش سیگنال نیاز به تبدیل آنالوگ به دیجیتال دارند که باعث ایجاد خطاهای اضافی می‌شود.

نتیجه‌گیری

با توجه به مطالب ذکر شده، مشخص می‌شود که چرا پرشر ترانسمیتر یوکوگاوا تا این حد محبوب و قابل اعتماد شناخته شده‌است. با توجه به نیاز فرآیند خود می‎توانید با ما جهت مشاوره و خرید ترانسمیتر فشار یوکوگاوا در ارتباط باشید.