انواع گیج فشار سنج یا پرشر گیج عقربه ای در رنجها و کاربردهای متنوع در این دسته قابل مشاهده است

گیج فشار

برای خرید گیج فشار یا انواع گیج فشار عقربه‌ای نیاز به داشتن مشخصات دقیقی از محصول مورد نظر خواهید داشت. جهت مشاوره و دریافت اطلاعات در مورد مدل‌های مختلف گیج بوردون تیوب، دیافراگمی و همچنین آگاهی از برندهای معتبر گیج فشارسنج با کارشناسان ما در تماس باشید.

نیاز به مشاوره دارید ؟ 021-86034106

معرفی گیج فشار عقربه‌ای

گیج فشار یکی از رایج‌ترین ابزارهایی است که برای سنجش فشار کاربرد دارد. گیج‌های فشار با ساختار نسبتا ساده و مکانیکال خود توانسته اند بسیاری از نیازهای صنعتی را پاسخ دهند، استفاده و کاربری راحتی داشته باشند و در عین حال قیمت مناسب‌تری نسبت به رقبای خود جهت سنجش فشار ارائه کنند.

ساختار داخلی پرشر گیج با توجه به مدل آن مقداری تفاوت دارد و نوع حسگر فشار آن تغییر پیدا می‌کند، اما به طور کلی همه مدل‌های مانومتر آنالوگ هیچ نیازی به اتصال به برق ندارند و این مسئله یکی از مزیت‌های آنها محسوب می‌شود.

البته برای سنجش فشار از تجهیزات مختلفی استفاده می‌شود و این تفاوت‌ها با توجه به نوع فرآیند و نیازهای خاص آن به‌وجود می‌آید.

برای آشنایی با انواع گیج فشار و درک درستی از عملکرد نوع حسگر فشار هر مدل، در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت:

گیج فشار بوردون تیوب

این نوع از بوردون تیوب به عنوان عنصر حساس به فشار استفاده می‌کند. ساختار گیج شامل یک دستگاه فلزی با مقطع C شکل است که به بوردون تیوب متصل است. بوردون تیوب یک لوله توخالی است که فشار وارد این لوله شده و به نسبت مقدار فشار، این لوله دچار مقداری خمش یا انحراف می‌شود. تقریبا می‌توان گفت گیج‌های بوردون تیوب بیشترین سهم سفارشات را به‌خود اختصاص داده‌اند، یکی از معروف‌ترین فعالان تولید این نوع، گیج فشار ویکا است.

این گونه گیج‌ها به دلیل دقت بالا، پاسخ سریع و قابلیت استفاده در شرایط محیطی مختلف، به عنوان یک ابزار ارزشمند در اندازه‌گیری فشارهای حساس مورد توجه قرار می‌گیرند.

نمایی از گیج فشار بوردون تیوب

گیج فشار دیافراگمی

گیج فشار دیافراگمی یک نوع گیج فشار است که از دیافراگم (یک ورق نازک فلزی یا پلیمری) به عنوان عنصر حساس به فشار استفاده می‌کند. این دیافراگم به وسیله فشار خارجی محیط فرم تغییر می‌کند و این تغییر در شکل دیافراگم به انتقال فشار به سیستم اندازه‌گیری منجر می‌شود.

این نوع به دلیل حساسیت بالا، دقت در اندازه‌گیری فشارهای کم و قابلیت کار در محدوده فشارهای گسترده، به عنوان یک ابزار ارزشمند در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. مصارف متداول آنها شامل صنعت اتومبیل‌سازی، صنعت نفت و گاز، سیستم‌های تأسیسات و تجهیزات آزمایشگاهی است. گیج فشار نوافیما به دلیل استفاده از متریال فوق العاده با کیفیت، یکی از قابل اعتماد ترین گزینه‌های انتخابی توسط شرکت‌ها و صنایع بزرگ شیمایی است.

گیج فشار دیافراگمی برند روگر

گیج فشار کپسولی

گیج فشار کپسولی یک نوع گیج فشارسنج است که از یک کپسول یا لوله فلزی به عنوان عنصر حساس به فشار استفاده می‌کند. این کپسول معمولاً به شکل هلال یا C شکل است و هنگامی که فشار محیط اطراف افزایش یا کاهش می‌یابد، تغییر شکل می‌دهد. گیج کپسولی به دلیل ساختار کم حجم و فشرده‌اش، در مکان‌هایی که فضای محدود و اندازه‌گیری دقیق لازم است، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گیج فشار کپسولی به دلیل حساسیت بالای خود به تغییرات فشار، مناسب برای اندازه‌گیری فشارهای خیلی کم یا میلی‌باری است.

گیج فشار دیجیتال

این سری از گیج‌ها دیگر در دسته گیج‌های آنالوگ قرار نمی‌گیرند و از تکنولوژی پیشرفته‌تری به نسبت مدل‌‌های عقربه‌ای برخوردارند. گیج‌های فشار دیجیتال از تکنولوژی الکترونیکی بهره می‌برند و اطلاعات فشار را به صورت دیجیتال نمایش می‌دهند.

گیج‌های دیجیتال از سنسورهای الکترونیکی برای اندازه‌گیری فشار استفاده می‌کنند. این سنسورها می‌توانند مبتنی بر تکنولوژی‌های مختلفی از جمله دیافراگم‌ یا پیزوالکتریک باشند.

اطلاعات اندازه‌گیری شده توسط سنسور به وسیله مبدل ADC به سیگنال دیجیتال تبدیل می‌شوند. این فرآیند باعث تبدیل سیگنال آنالوگ فشار به فرم دیجیتال می‌شود.

همچنین پرشر گیج‌های دیجیتال دارای پردازشگری هستند که اطلاعات را تحلیل و پردازش می‌کند. این پردازشگر معمولاً قابلیت نمایش اطلاعات بر روی نمایشگر یا ارسال آنها به سیستم‌های خارجی را دارد.

اطلاعات فشار به صورت دیجیتال بر روی نمایشگر گیج نمایش داده می‌شوند. این نمایشگر ممکن است یک صفحه LCD یا LED باشد که اطلاعات به صورت عددی یا گرافیکی نمایش داده می‌شود.

گیج‌های فشار دیجیتال به عنوان یک گزینه مدرن و هوشمند دارای مزایایی نظیر، دقت بالا در اندازه‌گیری فشار، قابلیت اتصال به سیستم‌های خارجی مانند کنترل‌گرها، امکان ثبت و نگهداری داده‌های اندازه‌گیری شده هستند.

برای عملکرد هر چه بهتر گیج‌های فشار باید توجه داشت به دلیل شرایط محیطی، ضربه ناگهانی و یا استفاده طولانی مدت از مانومتر عقربه‌ای باعث به وجود آمدن نقص‌هایی فنی در این ابزار خواهد شد که در این ویدئو کوتاه به برررسی برخی از این عوامل پرداخته‌ایم:

قیمت گیج فشار

قیمت گیج فشار به عنوان یک ابزار اندازه‌گیری متغیر است و تعدادی از عوامل مؤثر در قیمت‌گذاری آن وجود دارد:

    1. نوع گیج

نوع پرشر گیج، از جمله مکانیکی یا دیجیتال، بر قیمت آن تأثیر می‌گذارد. گیج فشار دیجیتال الکترونیکی معمولاً هزینه بیشتری نسبت به گیج‌های مکانیکی دارند.

    2. محدوده اندازه‌گیری

محدوده اندازه‌گیری فشاری که گیج پوشش می‌دهد، بر قیمت تأثیر دارد. گیج‌های با محدوده اندازه‌گیری بالا معمولاً هزینه بیشتری دارند.

    3. دقت اندازه‌گیری

دقت گیج در اندازه‌گیری فشار نیز یک عامل کلیدی در تعیین قیمت است. گیج‌های با دقت بالا و توانایی اندازه‌گیری دقیق‌تر ممکن است هزینه بیشتری داشته باشند.

    4. برند و کیفیت ساخت

برند تولیدکننده و کیفیت ساخت نیز در تعیین قیمت گیج تأثیرگذار است. گیج‌های تولید شده توسط برندهای معتبر و با استانداردهای بالا ممکن است گران‌تر باشند.

    5. تعداد و سفارش

تعداد گیج‌های سفارش داده شده نیز بر قیمت تأثیر می‌گذارد. خرید بلندمدت یا تعداد زیاد ممکن است منجر به تخفیفات شرکتی شود.

گیج فشارسنج و مزایای آنها

در ادامه بد نیست به چند نکته در استفاده از گیج‌های فشار نسبت به سایر رقبای خود در سنجش فشار بپردازیم:

پرشرگیج‌ها معمولاً هزینه کمتری نسبت به ترانسمیترهای فشار دارند، به خصوص اگر نیاز به سیستم‌های پیچیده تر و ارتباطات دیجیتال نباشد. آنها به دلیل ساختار ساده‌تر، نصب و استفاده آسان‌تری دارند. این ابزارها به سرعت و به راحتی می‌توانند در سیستم‌ها نصب شده و به کار افتاده شوند. پرشر گیج‌ها به دلیل ساختار مکانیکی ساده‌تر، معمولاً در شرایط محیطی سخت‌تر (مانند محیط‌های با دما و فشار بالا) قابل استفاده هستند. گیج‌های عقربه‌ای به دلیل ساختار کامپکت و عدم وابستگی به قطعات الکترونیکی، معمولاً مقاومت بیشتری در برابر نوسانات دما دارند.

نمایی از پشت گیج فشار

خرید گیج فشار

بدون شک استفاده از  گیج‌ برندهای معتبر اروپایی و آمریکایی اولین انتخاب هر کاربری است، اما نکته قابل توجه اینجاست که تقریبا هیچکدام از برندهای فعال در حوزه تولید پرشرگیج در ایران به صورت مستقیم نمایندگی ندارند. همچنین از آنجایی که نمونه‌های تقلبی مشابه در بازار زیاد است، خرید از نمایندگان معتبر فروش گیج فشار توصیه می‌شود.

دقیق صنعت اوپاتان یکی از تامین‌کنندگان بزرگ و معتبر جهت فروش انواع تجهیزات سنجش فشار است که می‌توانید با اطمینان خاطر خریدی خوبی را انجام دهید. جهت خرید و مشاوره با ما در تماس باشید.