ترمومتر پکنز

فروش انواع گیج دما یا ترمومترهای عقربه‌ای پکنز در انواع بی‌متال و گازی با اتصالات افقی، عمودی و کاپیلاری. جهت استعلام قیمت ترمومترهای پکنز ترکیه با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

نیاز به مشاوره دارید ؟ 021-86034106

اندازه‌گیری دما در صنایع مختلف، چه صنایع شیمیایی و چه فرآوری و تولید موادغذایی از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است. از این سو روش‌ها و وسایل مختلفی جهت اندازه‌گیری دما به کار می‌رود. استفاده از انواع ترمومترها در صنایع بسیار رایج بوده و این محصولات با برندهای گوناگون در بازار ارائه می‌شوند. در ادامه مطلب با انواع ترمومتر‌های پکنز آشنا می‌شویم.

انواع ترمومترهای پکنز و مقایسه

پکنز یک برند ترکیه‌ای است که با توجه به همسایه بودن با ایران یک گزینه اقتصادی و همچنین کارآمد جهت انتخاب و استفاده در صنایع است. ترمومتر یا گیج‌های دمای پکنز در دو نوع بی‌متال (دو فلزی) و گازی (انبساط گاز بی‌اثر) وجود دارند.

از لحاظ عملکرد اندازه‌گیری در محدوده دمای این دو مدل باید گفت که تفاوت چندانی وجود ندارد و مهم‌ترین عامل ایجاد تفاوت بین المنت گازی و  بی‌متال سرعت در اندازه‌گیری دما و قرائت آن است. در المنت گازی، عملکرد ترمومتر با توجه به انبساطات گاز بی‌اثر صورت می‌گیرد و بطور کلی گاز به سرعت تغییر حجم می‌دهد. اما حسگر بی‌متال، اندازه‌گیری دما را توسط یک مارپیچ که دو فلز با ضریب انبساط‌های گوناگون هستند، انجام می‌دهد. در نتیجه سنجش دما در ترمومترهای گازی با سرعت بالاتری نسبت به نوع بی‌متال خواهد بود.

با اینکه ترمومترهای بی‌متال پکنز سرعت خوانش کمتری نسبت به نوع گازی دارند، اما در عوض دمای محیط بر روی آنها تأثیری نداشته و دمای اعلام شده تنها از انبساط دو فلز گزارش می‌شود. همچنین دماسنج‌های بی‌متال، قیمت مناسب‌تری نسبت به نوع گازی دارند و نگهداری از آنها نیز آسان‌تر است. دقت اندازه‌گیری دما در تمام مدل‌ها برابر با 2% بوده و خود کمپانی پکنز توصیه کرده در مواردی با دقت بسیار بسیار بالا از این گیج‌ها استفاده نشود اما بطور کامل پاسخگوی نیازهای عمومی و صنعتی می‌باشند.

بطور کلی گیج‌های دمای پکنز توان اندازه‌گیری دما در محدوده 40- تا 500+ درجه سانتی‌گراد را داشته و این رنج در مدل‌های مختلف این برند قابل انتخاب است. پکنز برای کامل کردن تنوع محصولات خود، گیج‌هایی را روانه بازار کرده که قابلیت اندازه‌گیری همزمان دما و فشار را دارند. برای تولید صفحه رویی گیج‌ها از متریال مختلفی شامل، شیشه، پلی‌کربنات و آکریلیک استفاده می‌شود که نسبت به نوع فرآیند، سایز صفحه گیج دما و محدوده دمایی که در آن قرار می‌گیرند، متفاوت‌ خواهند بود.

برای ساخت بدنه و قاب ترمومترها معمولا از استیل، آهن گالوانیزه شده یا آلیاژهایی از مس استفاده می‌شود که مقاومت محیطی نسبتا خوبی نسبت به تغییرات اتمسفری داشته و گواهی محافظت آنها IP41 / IP51 تعریف شده است. البته باید توجه داشت که هر نوع آلیاژی به غیر از زیر مجموعه‌های استنلس استیل، مقاومت چندانی در مقابل مواد خورنده از خود نشان نمی‌دهند و برای شرایط محیطی سخت (مرطوب، سیال خورنده، سیال با دمای بسیار بالا) باید از استنلس استیل 316L یا304  استفاده کرد.

در مدل‌های جنرال گیج دمای پکنز که stem از جنس مس و یا برنج است، برای افزایش طول عمر گیج دما و پایین‌تر آمدن احتمال خطا باید از ترموول استفاده نمود.

چرا از ترموول استفاده کنیم؟

ترموول‌ها نوعی از غلاف می‌باشند که به جهت طول عمر، افزایش دقت و مقاومت گیج دما استفاده می‌شوند که هرکدام بسته به شرایط مورد نیاز و شرایط محیطی از لحاظ شکل ظاهری، قطر، آلیاژ (St.St 304, St.St 316L, Inconel, monel) و طول، متفاوت می‌باشند و stemها درون این غلاف‌ها جای می‌گیرند.

با توجه به مطالب پیشین، امکان استفاده از ترمومترها در بسیاری از فرآیندها به دلیل خورنده بودن سیال، دمای بالا یا عدم دسترسی نزدیک به محیط وجود نداشت؛ اما با استفاده از ترموول‌ها امکان بکارگیری ترمومتر در محدوده عملیاتی وسیع‌تر فراهم است. ترموول‌های پکنز با طول‌های 100, 150, 200, 250, 300, 350, 400, 500, 700, 1000 mm قابل تهیه می‌باشند.

ترموول‌های پکنز با طول‌های 100، 150، 200، 250، 300، 350، 400، 500، 700، 1000 میلی‌متر قابل تهیه می‌باشند.

و در نهایت باید گفت که انتخاب درست هر وسیله‌ای نسبت به شرایط عملیاتی و محیطی بهترین عملکرد و بازده را به شما می‌دهد.

برای مشاوره، انتخاب و خرید انواع گیج دما یا ترمومتر پکنز با ما در ارتباط باشید.