مشاهده و خرید انواع گیج دما یا ترمومتر پکنز

گیج دما پکنز

جهت سنجش دما در صنایع مختلف از گیج دما استفاده می‌شود. پکنز که یک برند ترکیه ای است، محصولات باکیفیتی نظیر ترمومتر عقربه‌ای، گیج دما افقی و غیره را تولید می‌کند. جهت اطلاع از قیمت گیج دما پکنز با ما در ارتباط باشید.

نیاز به مشاوره دارید ؟ 021-86034106
دقیق سو
یاسمن جواهریان
4 دقیقه

گیج دما پکنز، دقت در سنجش دما

اندازه‌گیری دما در صنایع مختلف، چه صنایع شیمیایی و چه فرآوری و تولید موادغذایی از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است. از این سو روش‌ها و وسایل مختلفی جهت اندازه‌گیری دما به کار می‌رود. استفاده از انواع گیج دما در صنایع بسیار رایج بوده و این محصولات با برندهای گوناگون در بازار ارائه می‌شوند. در ادامه مطلب با انواع گیج دما پکنز آشنا می‌شویم.

ترمومتر پکنز چه مدل‌هایی دارد؟

پکنز یک برند ترکیه‌ای است که با توجه به همسایه بودن با ایران یک گزینه اقتصادی و همچنین کارآمد جهت انتخاب و استفاده در صنایع است. ترمومترها یا گیج‌ دمای پکنز در دو نوع بی‌متال (دو فلزی) و گازی (انبساط گاز بی‌اثر) وجود دارند.

گیج دما پکنز گازی

از لحاظ عملکرد اندازه‌گیری در محدوده دمای این دو مدل باید گفت که تفاوت چندانی وجود ندارد و مهم‌ترین عامل ایجاد تفاوت بین المنت گازی و  بی‌متال سرعت در اندازه‌گیری دما و قرائت آن است. در المنت گازی، عملکرد گیج دما با توجه به انبساطات گاز بی‌اثر صورت می‌گیرد و بطور کلی گاز به سرعت تغییر حجم می‌دهد. اما حسگر بی‌متال، اندازه‌گیری دما را توسط یک مارپیچ که دو فلز با ضریب انبساط‌های گوناگون هستند، انجام می‌دهد. در نتیجه سنجش دما در ترمومترهای گازی با سرعت بالاتری نسبت به نوع بی‌متال خواهد بود.

 

نمونه‌ای از گیج دما پکنز گازی

 

گیج دما پکنز بی‌متال

با اینکه گیج‌های دما بی‌متال پکنز سرعت خوانش کمتری نسبت به نوع گازی دارند، اما در عوض دمای محیط بر روی آنها تأثیری نداشته و دمای اعلام شده تنها از انبساط دو فلز گزارش می‌شود. همچنین دماسنج‌های بی‌متال، قیمت مناسب‌تری نسبت به نوع گازی دارند و نگهداری از آنها نیز آسان‌تر است. دقت اندازه‌گیری دما در تمام مدل‌ها برابر با ۲% بوده و خود کمپانی پکنز توصیه کرده در مواردی با دقت بسیار بسیار بالا از این گیج‌ها استفاده نشود اما بطور کامل پاسخگوی نیازهای عمومی و صنعتی می‌باشند.

 

گیج دما پکنز بی‌متال غلاف ثابت

 

گیج دما پکنز و مزیت‌های آن

طور کلی گیج‌ دما پکنز توان اندازه‌گیری دما در محدوده ۴۰- تا ۵۰۰+ درجه سانتی‌گراد را داشته و این رنج در مدل‌های مختلف این برند قابل انتخاب است. پکنز برای کامل کردن تنوع محصولات خود، گیج‌هایی را روانه بازار کرده که قابلیت اندازه‌گیری همزمان دما و فشار را دارند. برای تولید صفحه رویی گیج‌ها از متریال مختلفی شامل، شیشه، پلی‌کربنات و آکریلیک استفاده می‌شود که نسبت به نوع فرآیند، سایز صفحه گیج دما و محدوده دمایی که در آن قرار می‌گیرند، متفاوت‌ خواهند بود.

برای ساخت بدنه و قاب ترمومتر پکنز معمولا از استیل، آهن گالوانیزه شده یا آلیاژهایی از مس استفاده می‌شود که مقاومت محیطی نسبتا خوبی نسبت به تغییرات اتمسفری داشته و گواهی محافظت آنها IP41 / IP51 تعریف شده است. البته باید توجه داشت که هر نوع آلیاژی به غیر از زیر مجموعه‌های استنلس استیل، مقاومت چندانی در مقابل مواد خورنده از خود نشان نمی‌دهند و برای شرایط محیطی سخت (مرطوب، سیال خورنده، سیال با دمای بسیار بالا) باید از استنلس استیل 316L یا304  استفاده کرد.

در مدل‌های جنرال گیج دمای پکنز که stem از جنس مس و یا برنج است، برای افزایش طول عمر گیج دما و پایین‌تر آمدن احتمال خطا باید از ترموول استفاده نمود.

ترموول پکنز

ترموول‌های پکنز با طول‌های ۱۰۰، ۱۵۰، ۲۰۰، ۲۵۰، ۳۰۰، ۳۵۰، ۴۰۰، ۵۰۰، ۷۰۰، ۱۰۰۰ میلی‌متر قابل تهیه می‌باشند. ترموول‌ها نوعی از غلاف می‌باشند که به جهت طول عمر، افزایش دقت و مقاومت گیج دما استفاده می‌شوند که هرکدام بسته به شرایط مورد نیاز و شرایط محیطی از لحاظ شکل ظاهری، قطر، آلیاژ (St.St 304, St.St 316L, Inconel, monel) و طول، متفاوت می‌باشند و stemها درون این غلاف‌ها جای می‌گیرند.

با توجه به مطالب پیشین، امکان استفاده از ترمومترها در بسیاری از فرآیندها به دلیل خورنده بودن سیال، دمای بالا یا عدم دسترسی نزدیک به محیط وجود نداشت؛ اما با استفاده از ترموول‌ها امکان بکارگیری ترمومتر در محدوده عملیاتی وسیع‌تر فراهم است.

خرید گیج دما پکنز

در نهایت باید گفت که انتخاب درست هر وسیله‌ای نسبت به شرایط عملیاتی و محیطی بهترین عملکرد و بازده را به شما می‌دهد. برای مشاوره، انتخاب و اطلاع قیمت گیج دما یا ترمومتر پکنز با دقیق صنعت اوپاتان در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری: