چگونگی و نحوه نصب گیج فشار ویکا

نحوه نصب گیج فشار ویکا

گیج‌های فشار ابزار‌های اندازه‌گیری دقیقی برای کنترل فرآیند هستند که دقت در آن‌ها حرف اول را می‌زند. شرایط نصب و راه‌اندازی یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که باید مدنظر گرفته شود. در صورت عدم رعایت نکات نصب لازمه، با وجود استفاده از یک گیج گران‌قیمت بادقت بالا نیز شما خروجی صحیح از گیج نخواهید داشت؛ چرا که شرایط عملیاتی، محیط و نصب نامناسب، مهم­ترین عامل ایجاد خطا در گیج‌های فشار هستند. در طی این مطلب نگاهی خواهیم داشت به دستورالعمل نصب و راه‌­اندازی یک گیج فشار و ملاحظاتی که شرکت ویکا برای محصولات خود در نظر گرفته است. الزامات مورد اشاره در این مطلب با استفاده از کاتالوگ گیج فشار ویکا نگارش شده است اما بدیهی است که این ملاحظات برای سایر برندهای گیج نیز باید در نظر گرفته شود.

نصب و راه‌اندازی گیج ویکا

 • گیج‌های فشار باید به‌گونه‌ای نصب شوند که تحت‌تأثیر ارتعاشات قرار نگیرند و به‌راحتی قابل‌مشاهده باشند.
 • گیج فشار باید طوری نصب شود که رزوه‌های اتصال کاملاً آب‌بندی شوند. استفاده از نوارتفلون برای رزوه‌های NPT توصیه ‌می‌شود و واشرهای آب‌بندی برای رزوه‌های مستقیم متریک ضروری هستند.
 • گیج فشار باید با استفاده از آچار تخت نصب شوند. هرگز برای نصب ابزارها روی کیس‌ها گشتاور اعمال نکنید.
 • اگر گیج در موقعیت پایین‌تری نسبت به پایه ضربه‌گیر فشار قرار دارد، خط اندازه‌گیری باید قبل از اتصال کاملاً شسته شود تا هرگونه ماده خارجی حذف شود.
 • فشار خطوط لوله یا مخازن، نباید بار بیشتری از محدوده گیج فشار داشته باشد. اگر فشار خیلی زیاد باشد، گیج فشار باید خاموش یا حذف شود.
 • در صورت استفاده از گیج فشار دیافراگم یا کپسول، پیچ‌های گیره روی فلنج بالا و پایین نباید برداشته شوند.
 • بقایای سیال فرآیندی در گیجی که از سرویس خارج شده است ‌می‌تواند عامل خطرناکی برای پرسنل، محیط‌زیست و تجهیزات باشد. انجام اقدامات احتیاطی مناسب ضروری است.
 • باید از یخ‌زدگی گیج با سیستم اندازه‌گیری آب یا مخلوط آب، جلوگیری شود.

نحوه نگهداری از گیج فشار

آشنایی با نحوه عملکرد گیج فشار و شناخت بخش‌های مختلف آن ، می‌تواند برای شما در مسیر استفاده و نگهداری درست از گیج بسیار مفید باشد. برای جلوگیری از آسیب رسیدن به گیج فشار و نگهداری آنها قبل از نصب، نکات زیر باید رعایت شود.

 • وسایل اندازه‌گیری فشار را در بسته‌بندی اصلی خود بگذارید.
 • اگر وسایل اندازه­گیری به طور موقت یعنی برای بازرسی خارج شوند، باید دوباره در بسته‌بندی اصلی خود قرار داده شوند.
 • به محدودیت‌های دمای ذخیره­سازی ذکر شده در دیتاشیت مربوطه توجه کنید. دمای نگهداری ممکن است برای انواع مختلف گیج متفاوت باشد. برای محدوده دمای قابل‌قبول به دیتاشیت مربوطه مراجعه کنید.
 • ابزار اندازه­گیری را از رطوبت و گردوغبار محافظت کنید.
 • علاوه بر مقررات عمومی باید مقررات خاص در مورد سیالات فرآیندی خطرناک مانند استیلن، مواد قابل‌احتراق و مواد سمی رعایت شود.

گیج فشار و ابزار و لوازم جانبی

در بسیاری از موارد، لوازم جانبی گیج فشارسنج برای نصب صحیح و ایمن گیج فشار ضروری است. به‌عنوان‌مثال یک دستگاه شات آف (شیر گیج فشار) بین نقطه ضربه فشار و گیج فشار توصیه ‌می‌شود تا بتوان در حین کارکرد سیستم، گیج را تعویض و یا بررسی کرد. در خصوص استفاده از لوازم جانبی باید موارد زیر در نظر گرفته شود:

 • شیرهای قطع‌کننده دارای یک پیچ تهویه بین پایه شیر و اتصال گیج هستند. سوراخ‌های تهویه باید در جایی قرار گیرند که کارکنان در معرض خطر نشت سیال فرآیندی نباشند.
 • کاربردهای خاص مانند دیگ بخار، باید یک اتصال آزمایشی شیر گیج داشته باشند تا امکان بررسی گیج فشار بدون جداکردن دستگاه را فراهم کند.
 • اگر خط به‌وسیله اندازه‌گیری از ارتعاش جدا نشده باشد، لازم است از یک براکت مخصوص ابزار یا بست‌های اضافی در اطراف کیس استفاده شود.
 • در صورت عدم امکان جداسازی دستگاه از ارتعاشات با اتصالات مخصوص، دستگاه باید با پرکننده مایع روغنی استفاده شود.

وسایل حفاظتی ضروری گیج فشار

اگر سیال فرآیند در معرض تغییرات سریع فشار باشد یا احتمال افزایش فشار وجود داشته باشد، نباید اجازه داد که مستقیماً روی سیستم اندازه‌گیری اثر بگذارد. برای کاهش تأثیر این تغییرات باید از دستگاه‌های دریچه گاز مناسب استفاده شود.

اگر به دلایل عملیاتی، محدوده نشان‌دهنده کمتر از حداکثر فشار سیستم باشد، گیج را می‌توان با اتصال یک دستگاه حفاظت از فشار بیش از حد یا over pressure از آسیب محافظت کرد. دستگاه حفاظت که معمولاً vent valve نام دارد، بلافاصله در صورت افزایش ناگهانی فشار و به‌تدریج با افزایش فشار بسته ‌می‌شود.

ملاحظات دما حین استفاده از پرشر گیج

گیج فشار باید به‌گونه‌ای نصب شود که در محدوده دمای عملیاتی طراحی شده خود، از جمله اثرات همرفت و تشعشعات حرارتی کار کند. برای محافظت از گیج فشار و شیر توقف، باید از خطوط اندازه‌گیری یا سیفون به‌اندازه کافی استفاده شود. دما بر دقت خوانش گیج فشار تأثیر دارد و این تأثیرات باید در نظر گرفته شود.

تنظیمات پیشرفته گیج فشار

برای عملکرد صحیح در اندازه‌گیری گیج ویکا باید نکات زیر در نظر گرفته شود.

 • پایه ضربه‌گیر فشار باید دارای یک سوراخ با اندازه کافی (حداقل 25/0 اینچ) باشد و در صورت امکان با یک سوپاپ خاموش یا شیر توقف طراحی شود تا اندازه‌گیری فشار توسط جریان‌های سیال فرآیند مختل نشود.
 • قطر داخلی خط اندازه‌گیری بین پایه فشار و گیج فشار باید به‌اندازه کافی بزرگ باشد تا گرفتگی و تاخیر در انتقال فشار را از بین ببرد. نباید خمیدگی تیز داشته باشد و با مقیاس توصیه شده 1:15 نصب شود.
 • خط اندازه‌گیری باید طوری طراحی و نصب شود که بتواند بارهای ناشی از کرنش، ارتعاشات و گرما را جذب کند.
 • در سیال فرآیند گازی، باید یک سوراخ تخلیه در پایین‌ترین نقطه خط جریان وجود داشته باشد.
 • در فرآیندهای سیال مایع باید یک دریچه هوا در بالاترین نقطه خط وجود داشته باشد.
 • اگر سیال حاوی ذرات جامد باشد، خط اندازه‌گیری باید حاوی موانعی باشد که بتوان با شیر از بقیه سیستم جدا کرد و در حین کار ذرات مازاد را تخلیه کرد.
 • اگر گیج بالاتر یا پایین‌تر از خط ضربه (تپینگ) نصب شود، درصورتی‌که سیال فرآیند در خط اندازه­گیری، چگالی مشابه هوای محیط نداشته باشد، اندازه­گیری فشار دچار خطا خواهد بود.
 • اگر گیج فشار در سطح بالاتری از خط ضربه نصب شود، فشار کمتر از مقدار واقعی اندازه‌گیری خواهد شد و اگر گیج در سطحی پایین‌تر از خط نصب شود، مقدار فشار بیشتر از مقدار واقعی اندازه‌گیری ‌می‌شود.
 • برای خوانایی آسان، گیج فشار باید در حالت عمودی نصب شود.

نحوه صحیح قرارگیری و نصب گیج ویکا نسبت به خط فشار برای سیالات فرآیندی مختلف در شکل زیر نشان‌داده‌شده است.

 

نحوه نصب گیج فشار ویکا

 

نکات کلیدی در استفاده از گیج فشار

نکاتی که باید در طول کارکرد یک گیج فشار در نظر گرفته شود شامل موارد زیر است:

 • شیر‌های گیج باید به‌آرامی باز شوند تا از افزایش فشار جلوگیری شود.
 • گیج فشار نباید در معرض فشارهای بالاتر از درجه‌بندی آن قرار گیرد. معمولاً دو سوم فشار مقیاس کامل آن برای بارهای ساکن و 75 درصد فشار مقیاس کامل آن برای بارهای متناوب است.
 • برای هواگیری، ابتدا شیر گیج فشار باید بسته شود و سپس سیستم اندازه‌گیری برای بررسی در حین کار هوادهی شود. سپس نشانگر باید داخل جعبه صفر یا در صورت مجهز بودن روی پین توقف قرار گیرد. اگر نشانگر خارج از جعبه صفر یا بالای پین توقف قرار داشته باشد، به طور کلی می‌توان فرض کرد که عنصر اندازه­گیری دچار تغییر شکل دائمی شده است.
 • عنصر اندازه‌گیری باید از نزدیک مورد بررسی قرار گیرد تا خطاها یا حوادث اندازه‌گیری حذف شوند. برای بررسی صحت خوانش در حین کار، گیج فشار باید با استفاده از یک شیر گیج با اتصال آزمایشی ایزوله شود و سپس با فشار آزمایشی بارگذاری شود.

جمع‌بندی :

ملاحظات نصب و راه­اندازی، یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که پس از خرید گیج فشار ویکا باید در نظر داشت. در طی این مطلب بررسی کردیم که چگونه شرایط عملیاتی نامناسب می‌تواند منجر به عملکرد نامناسب یک گیج با وجود طراحی بی­نقص شود. نکات لازمه در خصوص استفاده از لوازم جانبی مانند شیرهای گیج فشار توضیح داده شد. ملاحظات دما، آب‌بندهای شیمیایی و وسایل حفاظتی مورد بررسی قرار گرفت و اهمیت استفاده درست از آنها ذکر شد.

باید در نظر داشت که استفاده از این دستورالعمل‌ها کمک شایانی برای عملکرد صحیح یک گیج خواهد کرد و از خطاهای نصب و عملیات جلوگیری می‌کند . باوجوداینکه این دستورالعمل مختص هندبوک گیج ویکا است اما برای عموم گیج‌های فشار نیز می­تواند کاربرد داشته باشد.

 1. سلام ممنون از سایت دقیق صنعت اوپاتان بخاطر مقاله خوبش. در سایت اقتصاد ژورنال هم یک محتوا با نام اهمیت کالیبراسیون گیج فشار هست که اونم بسیار مفید و ارشمند بود.

  1. سلام روز بخیر ممنونم از نظرتون سعی ما همیشه بر اطلاع رسانی در این حوزه بوده و هست امیدوارم مطالب دیگر وبسایت هم برای شما مفید بوده باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *