ترانسمیتر روزمونت 3051CG

ترانسمیترهای فشار را باید ابزار مهمی در صنایع مختلف بدانیم که اندازه‌گیری و کنترل دقیق فشار را در فرآیندهای کاری آن‌ها امکان‌پذیر می‌کنند. ترانسمیتر روزمونت 3051CG از معروف‌ترین تجهیزات این حوزه است که قابلیت‌های بسیار متمایزی را برای بسیاری از کاربردها فراهم می‌کند. ما در این مطلب قصد داریم مشخصاً به دو نوع ترانسمیتر فشار روزمونت مدل ترانسمیتر روزمونت CA و 3051CG بپردازیم.
ویژگی های اصلی
 • دقت بالا تا 0.04% در مدل CG
 • ساختار مقاوم برای محیط‌های صنعتی خشن برای مدل CG
 • طراحی بهداشتی برای کاربردهایی نظیر صنایع غذایی، دارویی و بیوتکنولوژی برای مدل CA
 • سازگاری با استانداردهای کیفی و بهداشتی و مقررات خاص صنعت در خصوص تجهیزات بهداشتی برای مدل CA
 • پروتکل‌های ارتباطی چندگانه
جهت دریافت قیمت و خرید، از روش‌های زیر با ما تماس بگیرید.
توضیحات

آنچه در این مطلب میخوانید:

ترانسمیترهای فشار را باید ابزار مهمی در صنایع مختلف بدانیم که اندازه‌گیری و کنترل دقیق فشار را در فرآیندهای کاری آن‌ها امکان‌پذیر می‌کنند. ترانسمیتر روزمونت 3051CG از معروف‌ترین تجهیزات این حوزه است که قابلیت‌های بسیار متمایزی را برای بسیاری از کاربردها فراهم می‌کند. ما در این مطلب قصد داریم مشخصاً به دو نوع ترانسمیتر فشار روزمونت مدل ترانسمیتر روزمونت 3051CG و CA بپردازیم. لذا جزئیات کاربردی این مطلب می‌تواند راهنمایی جامع را برای انتخابتان از میان تجهیزات مختلف فراهم کند. پس با ما همراه باشید تا نگاهی دقیق‌تر به موضوعات زیر بیندازیم:

 1. معرفی ترانسمیتر روزمونت 3051CA , 3051CG
 2. مهم‌ترین کاربردها و قابلیت‌های این تجهیزات
 3. مقایسه ترانسمیترهای CG و CA روزمونت
 4. بررسی وضعیت و عوامل مؤثر بر قیمت ترانسمیتر فشار روزمونت

وجوه تمایز ترانسمیتر روزمونت 3051CA , 3051CG کدامند؟

Rosemount برندی نام‌آشنا در زمینه ابزارآلات دقیق صنعتی و متعلّق به شرکت امرسون (Emerson) است. اصلی‌ترین محصولات این شرکت ابزارهای باکیفیت اندازه‌گیری و کنترل فرآیند هستند. ترانسمیتر روزمونت 3051CA , 3051CG از خانواده مدل 3051 و از مدل‌های شاخص این برند می‌باشند. ترانسمیتر روزمونت 3051CG برگرفته از coplanar gauge است، که کاپلانار نوع اتصال و گیج منظور فشار گیج می‌باشد. در مدل CA نیز C همان اتصال کاپلانار و A برگرفته از Absolute یا همان فشار مطلق است. این تجهیزات امتحانشان را با دقت، قابلیت اطمینان و فناوری پیشرفته‌شان در صنایع مختلف پس داده‌اند. آن‌ها به خوبی توانسته‌اند انتظارات صاحبان صنایع را در زمینه‌های ایمنی، کارایی و کیفیت محصول برآورده کنند. مثلاً از این دستگاه‌ها در صنایع نفت و گاز برای نظارت کردن بر فشار خط لوله استفاده می‌کنند؛ در حالی‌که آن‌ها در داروسازی به حفظ میزان فشار مناسب در رآکتورهای شیمیایی کمک می‌کنند.

نزدیک‌ترین ترانسمیتر را به این دو مدل باید ترانسمیتر روزمونت 3051TG دانست که با ارائه مواردی متفاوت توانسته خود را به عنوان یکی از معروف‌ترین‌ها و پروفروش‌ترین‌های این برند معرفی کند.

مروری بر قابلیت‌های  ترانسمیتر روزمونت 3051CA , 3051CG

به طور کلی از آنجایی که خانواده ترانسمیتر فشار روزمونت 3051 جدیدترین سری از محصولات روزمونت می‌باشند، ترانسمیترهای روزمونت 3051CA , 3051CG تجهیزاتی چندمنظوره و پرکاربرد هستند که عملکرد و دوامی استثنایی دارند. در ادامه می‌توانید مهم‌ترین قابلیت‌های آن‌ها را مرور کنید.

این مدل‌ها به دقت زیادشان معروف هستند که باعث می‌شود تا با اندازه‌گیری تغییرات جزئی فشار، بر ایمنی یا کیفیت محصول تأثیر بگذارند. البته بعداً در مقایسه آن‌ها خواهیم دید که ترانسمیتر روزمونت 3051CG دقت نسبتاً بیشتری دارد.

کاربران به کمک این دو مدل ترانسمیتر فشار روزمونت می‌توانند محدوده فشار دستگاه را متناسب با نیازهای کاربری خاصشان تنظیم کنند. این مزیت باعث می‌شود که سازگاری مدل‌های CG و CA با صنایع مختلف به حداکثر برسد.

ترانسمیتر روزمونت 3051CA , 3051CG می‌تواند اطلاعات مربوط به سلامت پرشر ترانسمیتر را در اختیارتان بگذارد و در صورت بروز هرگونه اشکال، عیب‌یابی خودکار را انجام دهد. با این وضعیت، تیم‌ تعمیر و نگهداری به آسانی می‌توانند مسائل را قبل از بحرانی شدنشان تشخیص دهند و مشکل را حل کنند.

این پرشر ترانسمیترها از پروتکل‌های ارتباطی مختلف و پیشرفته‌ای پشتیبانی می‌کنند؛ از جمله HART و FOUNDATION Fieldbus. در نتیجه، خاطرتان از اتصال بدون مشکل آن‌ها با سیستم‌های کنترل صنعتی موجود آسوده خواهد بود.

تجهیزات پیشرفته پرشر ترانسمیتر CA و CG را طوری طراحی کرده‌اند که بتوانند در دماهای شدید، فشارهای زیاد و در تماس با مواد خورنده به خوبی کار کنند. لذا می‌توانید مطمئن باشید که چنین شرایطی تأثیری بر دقت و سرعت عملکرد این دستگاه‌ها نخواهند داشت.

 

قطعات تشکیل دهنده ترانسمیتر 3051CG

 

طراحی ترانسمیتر روزمونت 3051CA , 3051CG از چه نوعی است؟

این مدل از تجهیزات را باید بخشی از سری طراحی کاپلانار (Coplanar) بدانیم. در این نوع طراحی، سنسور فشار و اتصال فرآیند را در یک راستا نصب می‌کنند. در نتیجه، برای کاربردهایی مناسب است که یکپارچگی سیال فرآیند در آن‌ها بسیار مهم است. از مزایای طراحی کاپلانار مدل‌های ترانسمیتر CG و CA می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

چرا باید از پرشر ترانسمیتر روزمونت 3051CA , 3051CG استفاده کنیم؟

ویژگی‌های خاص این تجهیزات آن‌ها را به گزینه مناسبی برای استفاده در مصارف مختلف تبدیل می‌کنند. البته برای بیشینه کردن مزایای آن‌ها باید مدل مناسب را طبق نیازمندی‌های صنایع مختلف برگزینید. جدول زیر مزایای این دو ترانسمیتر فشار روزمونت را نشان می‌دهد:

 

مزایای ترانسمیتر روزمونت 3051CG

پرشر ترانسمیتر روزمونت 3051CA , 3051CG چه کاربردهایی دارند؟

هر دو مدل ترانسمیتر CG و CA برای سازگاری با محیط‌های کاری متنوعی طراحی شده‌اند. مثلاً Rosemount 3051 CA را باید برای فرآیندهای بهداشتی مناسب‌تر بدانیم. در واقع، این تجهیزات بخشی از مجموعه گسترده‌تری از ابزارهای اندازه‌گیری فشار روزمونت هستند. آن‌ها در سراسر جهان برای کنترل فشار و نظارتی دقیق بر تنظیمات صنعتی مختلف به کار می‌روند. با این توصیف، مهم‌ترین کاربردهای این دو مدل را در ادامه می‌خوانید.

مهم‌ترین کاربردهای ترانسمیتر روزمونت 3051CG

صنایع فرآیندی

تولید برق

آب و فاضلاب

نفت و گاز

داروسازی

کنترل کردن دقیق فشار در راکتورها حیاتی است زیرا اغلب در آن‌ها واکنش‌های شیمیایی انجام می‌شود. لذا دستگاه مدل CG شرایط مطلوب فشار را برای فرآیندهای تولید تضمین می‌کند.

صنایع غذایی

مهم‌ترین موارد کاربرد ترانسمیتر روزمونت 3051CA

کاربردهای بهداشتی

بیوتکنولوژی

ترانسمیتر روزمونت 3051CA در بیورآکتورهایی به کار می‌رود که در آن‌ها  بیوداروها، واکسن‌ها و آنتی‌بادی‌ها را تولید می‌کنند. این فرآیندها مستلزم رعایت بالای بهداشت و کنترل دقیق هستند.

صنایع لبنی

صنایع تولید نوشیدنی

در این صنایع روزمونت CA را برای کنترل کردن دقیق فشار در طی فرآیندهایی نظیر عمل آوری و تخمیر به کار می‌برند تا از کیفیت و ثبات محصول مطمئن شوند.

ترانسمیتر فشار CG با پرشر ترانسمیتر CA چه تفاوتی دارند؟

حتما برای شما هم سوال شده که دقیقا تفاوت این دو مدل در چیست و چرا از یک خانواده دو سری مختلف با ظاهر تقریبا مشابه (Coplanar ) وجود دارد؛ در ادامه به بررسی چند نکته که تفاوت این دو را نشان می‌دهد می‌پردازیم:

از نظر تمرکز  در کارکرد

ترانسمیتر روزمونت 3051CA را با تمرکز ویژه‌ای به جهت استفاده در صنایع غذایی و دارویی یا همان مصارف بهداشتی طراحی کرده‌اند؛ لذا این مدل استانداردهای سختگیرانه صنعتی را برای تمیزی و استریل بودن برآورده می‌کند. اما ترانسمیتر روزمونت 3051CG را می‌توانیم برای کاربردهای وسیع‌تری مناسب بدانیم.

از نظر ساز و کار طراحی

ترانسمیتر روزمونت 3051CA را طوری طراحی کرده‌اند که نواحی تجمع آلاینده‌ها و مواد زائد را در آن به حداقل برسانند و در عین حال، تمیز کردن و استریل شدنش آسان باشد. در حالی‌که ترانسمیتر روزمونت 3051CG ممکن است این سطح الزامات بهداشتی را نتواند فراهم نکند.

از نظر اتصال فرآیند و طراحی دیافراگم

CA را معمولاً با اتصال فرآیند و طراحی خاص دیافراگم تولید می‌کنند تا برای کاربردهای مخصوص آن بهینه شود؛ مثلاً شکاف‌ها در آن حداقلی هستند و می‌توانید تمیزش کنید. لذا هدف این است که بهینه‌ترین اندازه‌گیری را با کمترین درصد خطا در اختیارتان بگذارند.

باید خاطر نشان کرد که سری 3051 به علت جدید بودن در خانواده روزمونت دارای قیمت بالاتری نسبت به دیگر مدل‌های خانواده همچون ترانسمیتر روزمونت 2051 و یا حتی مدل اولیه وقدیمی‌تر یعنی ترانسمیتر روزمونت 1151 و در صورت نبود نیاز به آپشن‌هایی که این مدل جدید ارائه می‌دهد می‌توان از مدل‌های قدیمی‌تر برای صرف هزینه کمتر استفاده کرد.

کلام پایانی

با توجه به جزئیات ارائه شده درباره ترانسمیتر فشار روزمونت مدل 3051 سری CG و CA  می‌توانیم آن‌ها را ابزاری قابل اطمینان و چندمنظوره بدانیم. این تجهیزات را باید متناسب با شرایط کاری صنایع مختلف انتخاب کنید تا از اندازه‌گیری بهینه و کنترل دقیق فشار مطمئن باشید. دقت و استحکام زیاد و قابلیت‌های پیشرفته تشخیصی این پرشر ترانسمیترها پشتوانه برند معتبر روزمونت را به یدک می‌کشند. لذا می‌توانید انتظار داشته باشید که در صنایع مهم و حساسی نظیر نفت و گاز، داروسازی و غذایی بهترین شرایط پایش فشار را برایتان تدارک ببیند. با توجه به اینکه این مدل‌ها با کدهای گوناگون و کاربری‌های متفاوت در بازار وجود دارند، ممکن است شما در زمان انتخاب دچار تردید شوید اما برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مدل‌های مختلف این محصولات می‌توانید با کارشناسان ما در دقیق صنعت اوپاتان تماس بگیرید.

مشخصات فنی
کلاس دقت

0.04%CG

محدوده اندازه‌گیری

0TO275.79BAR-CA, 62.16mbarTO137.89 barCG

سیگنال خروجی

4to20mA

پروتکل ارتباطی

FOUNDATION Fieldbus, HART

1 نظر
 1. کامبیز صحبتی

  سوالی داشتم؛ سری CA از این سری قدیمی تر هست؟ از این بابت سوال میکنم که بتونم بین این دو مدل انتخاب کنم

  • دقیق سو

   سلام روز بخیر
   نه الزاما اینطور نیست ترانسمیتر های ca معمولا برای صنایع بهداشتی و cg برای صنایع شیمیایی مانند پتروشیمی ها و پالایشگاه ها استفاده می‌شوند

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات مرتبط