گیج فشار bourdon

فروش انواع پرشر گیج‌های برند Bourdon زیر مجموعه هولدینگ بامر (Baumer) در انواع سایزها، متریال، جنس بدنه، فشارهای کاری و کاربردهای مختلف.

نیاز به مشاوره دارید ؟ 021-86034106

بررسی گیج فشار برند Bourdon و کاربرد آن در صنایع گوناگون :

نامگذاری کمپانی بوردون الهام گرفته از نام مهندس فرانسوی Eugène Bourdon مخترع حسگر بوردون می‌باشد. گیج‌های فشار برند bourdon گروه باومر به طور گسترده در صنایع مختلف از جمله نفت و گاز، صنایع شیمیایی، صنایع دارویی و فرآوری مواد غذایی استفاده می‌شود. این کمپانی فشارسنج های مکانیکی خود را برای اندازه گیری دقیق در محدوده‌های اندازه گیری فشار نسبی، مطلق و تفاضلی از 0.6 تا 0 بار تا 1000 تا  0بار ارائه می‌دهد و تقریباً با هر فرآیندی سازگار هستند.

در صنعت نفت و گاز از این پرشر گیج‌ها برای اندازه‌گیری فشار در خطوط لوله، مخازن ، تجهیزات حفاری و در صنایع شیمیایی از این فشار سنج‌ها برای نظارت بر فشار در راکتورهای شیمیایی و ستون‌های تقطیر استفاده می‌شود، در صنعت داروسازی برای اندازه‌گیری فشار، در اتاق‌های تمیز و خطوط تولید استفاده شده و در صنعت فرآوری مواد غذایی، گیج‌ها برای نظارت بر فشار در مخازن نگهداری مواد غذایی و تجهیزات پردازش کاربرد دارد.

انواع پرشرگیج‌‌های برند Bourdon :

کمپانی بوردون فشار سنج‌های خود را در 8 دسته تولید می‌کند، که عبارت است از:

گیج فشار صنعتی برند bourdon: این نوع از گیج‌های بوردون بدلیل دارا بودن آلیاژ استنلس استیل 304 یا گاها استیل 316 برای استفاده در مصارف صنعتی بسیار مناسب هستند. همچنین امکان انتخاب موارد مختلفی نظیر صفحه رویی، جنس قطعات متحرک و wetted part با توجه به نیاز مشتری وجود دارد.

پرشر گیج solid front برند bourdon: در این مدل یک دیواره وجود دارد که به عنوان یک مانع محافظتی عمل می‌کند و بین صفحه جلویی و حسگر فشار قرار گرفته و در صورت فشار مازاد و شکست شیشه یک محافظ وجود دارد.

پرشر گیج‌های سری process برند bourdon: این سری از گیج‌های برند bourdon اغلب در تعداد بالا در فرآیندهای جنرال بصورت سری نصب می‌شوند و معمولا از جنس پلاستیک مشکی استفاده شده که براحتی قابل تشخیص می‌باشند.

پرشر گیج Utility برند bourdon: این دسته از گیج‌ها جزو کاربردی‌ترین و از طرفی ابتدایی‌ترین از نوع بوردون تیوب هستند. آنها معمولا بصورت خشک استفاده شده (کیس پر از روغن نیست) و معمولا دارای سه نوع بدنه پلاستیک، فولادی یا اکریلیک می‌باشند.

پرشر گیج دیافراگمی bourdon: بطور کلی زمانی که اندازه‌گیری فشارهای پایین (میلی‌بار) مدنظر باشد، از این نوع سنسور استفاده می‌کنیم. حال اگر بخواهیم نوع عملکرد آن را شرح دهیم، یک صفحه که به آن دیافراگم می‌گوییم زیر گیج نصب شده و در داخل آن یک غشای نازک و انعطاف‌پذیر وجود دارد که با ورود فشار این غشا حرکت کرده و عقربه مانومتر را به حرکت در می‌آورد. محدوده فشار اندازه‌گیری در این نوع بین 0.01 تا 40 بار می‌باشد.

پرشر گیج کپسولی برند bourdon: این نوع از حسگرها دو دیافراگم موجدار به هم پیوسته هستند که از طریق جوش بهم متصل شده‌ و یک کپسول را تشکیل می‌دهند. فشاری که باید اندازه‌گیری شود از طریق سوراخی در دیافراگم اول وارد کپسول می‌شود، مکانیسم انتقال در دیافراگم دوم وجود دارد که به حسگر فشار می‌رساند و تغییر فشار اندازه‌گیری می‌شود. هنگامی که فشار داخل کپسول افزایش می‌یابد، هر دو دیافراگم کمی تغییر شکل می دهند، با استفاده از تغییر این دو دیافراگم، انحراف کلی  اندازه گیری می‌شود.

پرشر گیج با contact برند bourdon: در این مدل از گیج‌ها با توجه به مقدار تنظیم شده توسط اپراتور اگر مقدار اعلام شده بیشتر یا کمتر از مقدار پیش‌فرض یا تنظیم شده باشد، یک پیام که می‌تواند به صورت زنگ باشد به مدار اصلی ارسال می‌گردد و توانایی قطع یا تغییر عملیات را مقدور می‌سازد.

 پرشر گیج مطلق (Absolute) برند bourdon: این نوع از پرشر گیج که با نام مطلق نیز شناخته می‌شود، یک تفاوت اصلی با دیگر گیج‌ها دارد و آن این است که بطور کامل مهر و موم شده و فشار اعلام شده از سمت آن فشار مطلق است؛ یعنی  فشار واقعی اعمال شده را بدون توجه به هرگونه تغییر در فشار اتمسفر اندازه گیری می‌کند، در حالی که یک فشار سنج معمولی، فشار را نسبت به فشار اتمسفر اندازه گیری می‌کند.

مزیت مانومتر‌های برند bourdon :

یکی از مزیت‌های گیج‌های مکانیکی این کمپانی قابلیت تغییرپذیری در آنها می‌باشد، منظور از تغییرپذیری، انتخاب در ساخت و طراحی قطعات می‌باشد به صورتی که شما توانایی انتخاب متریال قطعات دستگاه در نقاط مختلف با توجه به شرایط عملیاتی و همچنین سیال مربوط  را خواهید داشت. برند بوردون با استفاده از به کار بردن جدیدترین تکنولوژی‌های موجود و همچنین تکیه بر تجربه چندین ساله خود از ارائه بهترین و با کیفیت‌ترین محصولات به مشتریان خود مفتخر است. همانطور که اشاره شد، بوردون یکی از اصلی‌ترین تولید کننده‌های گیج فشار می‌باشد پس طبیعتا مدل‌های ارائه شده از سمت آن متنوع بوده و دامنه انتخاب را بالا می‌برد. با توجه به عملکردهای مختلف در نوع حسگرهای اندازه‌گیری فشار که شامل لوله بوردون، دیافراگم و کپسولی می‌شوند؛ باید با توجه به نیاز سیستم یکی از این حسگرها انتخاب شود.

تاریخچه کمپانی بوردون

نامگذاری شرکت بوردون الهام گرفته از نام مخترح این نوع حسگر، مهندس فرانسوی Eugène Bourdon است. بوردون بر اساس آزمایش‌هایی که بر روی یک موتور بخار انجام میداد، متوجه شد که در حالت دایره‌ای سطح مقطع بیشتر شده و فشار راحت‌تر در حرکت است. او در نهایت موفق به ساخت فشارسنج از نوع بوردون تیوب شد که به افتخار او به نام خودش نامگذاری می‌شود.

با اینکه بوردون تیوب در سال 1849 طراحی و ساخته شد و ممکن است گمان رود که دیگر این فناوری منسوخ شده اما همچنان بعد از گذشت سال‌ها لوله‌های بوردون تیوب به دلیل سادگی در طراحی جزو رایج‌ترین فشارسنج‌های مکانیکی هستند. از دیگر مزایای استفاده از گیج‌های بوردون تیوب می‌توان به عدم نیاز به منبع تغذیه خارجی اشاره کرد و به همین دلیل دیگر تحت تاثیر نوسانات و ولتاژ و قطعی برق نخواهند بود.

به قطع می‌توان اذعان داشت که کمپانی بوردون یکی از قدرتمندترین‌های تولید ابزار دقیق در صنعت به شمار می‌رود. در حال حاضر مرکز اصلی کمپانی بوردون که حالا با نام گروه Baumer فعالیت دارد در آلمان واقع است اما این شرکت به صورت بین‌المللی در نقاط دیگری نیز فعالیت خود را ادامه ‌می‌دهد.

یکی دیگر از محاسن انتخاب برند بوردون، تنوع بسیار بالا و بی‌نظیر در محصولاتش می‌باشد. این برند در تولید گیج‌فشار، دماسنج، لوازم جانبی و قطعات بسیار متبحر است.